Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzorní ničemové: Důstojníci zatleskali, pak jim ztuhly rysy

Benešovsko – Protože i vražda je promlčená po 25 letech, lze zveřejnit část deníku jednoho ze Vzorných ničemů. Pro příbuzné a potomky je nezbytné konstatovat, že vše je pravda. Jen postavy i jména jsou pozměněná. Zároveň zasáhla autocenzura. Autor: Martin Rubeš

16.1.2012
SDÍLEJ:

Montážní základna Štádler v Praze - Libni.Foto: archiv

Železniční vojsko po velké nehodě u Veleslavína zadalo konstruktérům úkol sestrojit takové zařízení, které by dokázalo samočinně zabrzdit kolejová pole naložená na podvozcích, pokud by se někde z kopce utrhly od lokomotivy.

Tehdy se mezi Dejvicemi a Veleslavínem souprava vytrhaných kolejí na prudkém spádu odpojila, a protože se ji obyčejnými zarážkami nepodařilo zastavit, zcela zdemolovala téměř čtyřicetimetrový pokladač tažený Tatrou. Ta poskočila o několik metrů dopředu a ještě narazila do buldozeru.

Jeho zdvižená lžíce se zaryla do kabiny a řidič, který řítící se třistatunovou pohromu nemohl vidět, měl štěstí, že ho pohotový strojník od centrály vytáhnul v poslední vteřině za límec ven. Ostatní bachmači před kolosem z betonu a oceli naskákali z náspu do křoví. Nikomu se naštěstí nic nestalo, ale rekonstrukce trati se o týden protáhla, než z olomouckého skladu dorazil nový pokladač.

Vojenská vyšetřovací komise měla od začátku hned jasno, že za nehodu mohou dopraváci. Konkrétně vlakvedoucí a posunovač. Jeden z plukovníků z velitelství si dokonce mnul ruce a záklaďákům sliboval dlouhý pobyt v Sabinově, což bylo obávané vojenské vězení na východním Slovensku.

Martin byl z nehody, kde šlo o krk a škoda dosáhla asi na půl milionu tehdejších korun, hodně rozhozený a tak ho při opakovaném nočním výslechu ani nenapadlo zapírat.

Do protokolu podle pravdy uvedl, že věděl o nedostatečně upevněném nárazníku, ale na přímý rozkaz nového ambiciózního podporučíka od první roty, který před pár dny vylezl ze školy, balíky s kolejemi k lokomotivě připojil. Upozornil sice znovu, že jsou špatně vypálené díry pro zajišťovací kolíky, které v nich kloktají, ale rozkaz je rozkaz.

O pár dní později si písař ze štábu zavolal Martina znovu, ať podepíše protokoly, že se nějak upravovali. Martin po jejich přečtení zjistil, že vlastně nikdo za nic nemůže. Protože i ostatní záklaďáci vypověděli, že rozkaz zapřáhnout kolejová pole s nedostatečně upevněným spřáhlem dal podporučík, někdo z vyšetřovací komise nechal všechny protokoly přepsat a z velké haldy šrotu byla pouze technologická lapálie.

Dokonce i ten zničený pokladač vlastně neutrpěl žádnou škodu, protože účetně už byl dávno odepsaný. Jen paličovi, který osudné díry autogenem vypaloval, strhli dvě stovky z platu, aby se naučil dělat díry akorát.

Praktickou zkoušku zařízení pro zastavení kolejových polí, vylepšených Schonových saní, dostali na starosti shodou okolností Martin s Řezňou.

Na základně v Libni připojili k lokomotivě sedm balíků s kolejemi na podvozcích a podle pokynů lampasáků z velitelství železničního vojska šibovali z dvěstěmetrovým hadem sem a tam. Vylepšené zařízení fungovalo, ale jen při malé rychlosti.

Při větší spadlo našikmo. Kola podvozků zatížená desítkami tun betonu a kolejnic celý železný mechanismus zdevastovala k nepoznání.

Druhý vzorek vylepšených spojených zarážek, které měly zespodu azbestovou třecí plochu, vypadal bytelněji. Dopraváci na saně najeli podle pokynů nejdříve se zhruba čtyřistatunovou soupravou jen na dotek, téměř na milimetr přesně, za což jim plukovníci dokonce zatleskali.

„A teď vyjeďte nahoru a puste to zpátky ze spádu samovolně. Strojvedoucí ať vůbec nebrzdí!“ přikázal jeden z plukovníků.

Po nárazu soupravy do saní, které se na kolejnicích nehnuly ani o píď, vykvasil před zraky početného pléna z prvního balíku téměř ideální ocelový oblouk. „Tak a teď to můžou ve Vršovicíh položit na ranžíru na svážný pahrbek,“ konstatoval sarkasticky Řezňa.

16.1.2012
SDÍLEJ:
Bourání v Táborských kasárnách.
13

V Táborských kasárnách začalo tento týden bourání

Nové přístroje poslouží ortopedickému oddělení v benešovské nemocnici.
5

Na ortopedickém oddělení operují s novými přístroji

OBRAZEM: Při Hubertovské jízdě se rozloučili s jezdeckou sportovní sezónou

Benešov - Desátý ročník Hubertovské jízdy uspořádaly v sobotu 14. října žákyně čtvrtého ročníku Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy v Benešově. Tato tradiční akce symbolizuje každoroční rozloučení s jezdeckou sportovní sezonou. Akce se zúčastnili především ušlechtilí koně z pomněnické stáje.

Pozor! Tři pejsky hledají od pátku zoufalí majitelé

Jankov - Tři pejsci se ztratili v pátek 13. října v odpoledních hodinách majitelům u obce Pičín u Jankova. Jedná se o křížence jezevčíka tmavě hnědé až černé barvy. 

Do nové školky na benešovském Spořilově už chodí děti

Benešov /FOTOGALERIE/ – Do měsíčního zkušebního provozu vstoupila v pondělí 16. října novostavba MŠ Úsměv na sídlišti Spořilov II. Dokončení montovaného objektu nabralo zpoždění kvůli bourání precizně postavených gruntů z poloviny sedmdesátých let minulého století.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení