„Ocenění od čtenářů a vítězství si vážíme. Nečekali jsme ho, když jsme viděli, jakou máme konkurenci z ostatních sportů.

Fotbalisté z Vlašimi nebo nohejbalisté z Benešova mají daleko větší ohlasy veřejnosti, než my. A navíc když nebylo možné anketu ovlivnit přes internet. Lidi museli vyplnit kupón a odnést ho do redakce,“ konstatoval Jaroslav Hořejší za oceněné družstvo.

Členové týmu už začali v tělocvičně trénovat na letošní hasičskou sezónu, tak si prý o jednou z cen, sud piva od pivovaru Ferdinand, postarají další členové sboru dobrovolných hasičů, kteří požární sport podporují a družstvu pomáhají.

"Kromě doplňků stravy jsme ještě obdrželi tisícikorunovou poukázku do restaurace Zlatá hvězda, kterou určitě využijeme naplno,“ ujistil dobrovolný hasič.

Jankovští soutěžící vloni postoupili přes okresní kolo a krajské kolo v požárním sportu na mistrovství republiky v Ostravě, kde reprezentovali nejen domovský městys, ale i Středočeský kraj.

„Soutěžní sezóna nám začíná v dubnu tréninky na hřišti a v květnu se rozbíhají hasičské soutěže,“ konstatoval Jaroslav Hořejší s tím, že trénink na hřišti začíná přípravou základny, požární stříkačky, sedmi kotoučů dvacetimetrových hadic, rozdělovače, sacího koše, klíčů, dvou savic a proudnic. Pak celé sací, dopravní i útočné vedení postupně na čas spojují. A když vše klape, trénují celý požární útok.

„Při tréninku jich uděláme tak čtyři až pět. Pak už bolí nohy. Sto metrů překážek trénuje každý sám, ale chodíme společně, protože samotné by nás to nebavilo,“ uvedla sportovní hasič s tím, že disciplína neobnáší jen čistý běh, ale přeskok dvoumetrové bariéry, přeběhnutí kladiny i spojení hadic s rozdělovačem a proudnicí.

Na rozdíl do jiných amatérských sportovců nemají hasiči sponzory. Podporuje je materiálem vlastní sbor a městys Jankov bezplatným pronájmem tělocvičny. Jinak si vše ostatní, včetně benzínu za 3000 kilometrů ujetých vloni soukromými auty po 27 soutěžích, platí z vlastní kapsy. Protože je požární sport baví.

K anketě Sportovec roku 2001 se vyjádřil i starosta OSH Josef Páv. „Jako okresní sdružení jsme rádi, že se družstvo z Jankova umístilo na 1. místě v anketě čtenářů Benešovského deníku, i když bychom také každé horší umístění brali jako propagaci našeho požárního sportu,“ řekl starosta.

„Požární sport sám o sobě si hledá místo na slunci, byť v rámci republiky funguje zhruba od roku 1970. V dnešní době, kdy jsme vstoupili do sdružení sportovních svazů, jeto náznak, že se budeme objevovat na dalších sportovních akcích v rámci republiky. Je zajímavé, že se požární sport už začlenil do činnosti nejen hasičských sborů a už i na řadě vysokých škol našel svoje působiště, neboť mají svoje družstva,“ naznačil okresní starosta hasičů.

Řadu sportovních úspěchů na okresní i krajské úrovni mají za sebou i družstva žen. Vloni se jich okresních kol zúčastnilo 72. Nejúspěšnější byly ženy z Bystřice, které se v novinové anketě Sportovec roku 2011 umístily na třetím, bohužel neoceněném místě.