Devatenáct druhů zvířat má v portfoliu šebáňovický malostatek Blatiny.Ovce, kozy, krávy, koně, králíci, veverky, křepelky, káňata, liška, psi, kočky, fretky,slepice, husy, kachny, krůty, vietnamské i divoké prase. Víc jich tam kvůli legislativě ani být nemůže.

„Těžko bychom zařizovali status zoologické zahrady, který musí mít zařízení s více než dvaceti druhy zvířat,” vysvětlil Matouš Horák, který malou farmu spolu s manželkou, veterinářkou, provozuje.

Několik chráněnců je handicapovaných. „Staráme se o třínohou ovci, kočku i psa. V kleci jsou káňata, jež nejsou schopná létat. Jedno po srážce s elektrickým vedením, druhé po střetu s autem. Lišku v kotci jako mládě vynorovali psi myslivců,” popsal osudy zvířat svérázný farmář.

I rarita malostatku Blatiny, divočák Darwin, je vlastně postižený. „Byl nalezený jako malé selátko na železniční trati a je odkojený doma. Člověk a psi jsou jeho tlupa, od níž se ani při procházkách v přírodě, na nichž pobíhá sám na volno, nevzdaluje,” konstatoval Matouš Horák.

Mladý kanec do roku života spolu s různorodou smečkou psů hlídal zahradu i výběhy a lidi, kteří spolu s hafany tvoří jedinou společnost, kterou kdy poznal, považuje za členy svého stáda.

„Nehne se od nás. Nikdy se nestalo, že by se pokusil jinému zvířeti nebo člověku ublížit,” ujistil chovatel, jenž nemá odborné zemědělské či veterinární vzdělání, ale byť Pražák, venkov má v genech.

„Rodině v 50. letech zabavili v jižních Čechách mlýny a vyhnali jí do bytu v Praze. Při restitucích nám majetek vrátili v takovém stavu, že jsem byl nucený ho prodat a koupit hospodářství s pozemky v Šebáňovicích,” nastínil Matouš Horák, jenž v osadě západně od Vrchotových Janovic pobývá čtvrtým rokem.

„Hospodářství provozujeme jen tak, pro radost. Je to náš jediný koníček, do něhož dáváme veškerý čas i peníze z produktů, které hospodářství dá. Ale je to jen vedlejší výdělek za kozí mléko, vajíčka nebo kuřata, která si líhneme ve vlastní líhni, stejně jako husy, kachny nebo krůty,” vysvětlil farmář s tím, že s ekozemědělstvím či bioprodukcí potravin ale nemá malostatek Blatiny nic společného. Pouze funguje tak, aby vyhovoval zemědělským a veterinárním normám.

Šebáňovickou usedlost navštěvují školní exkurze nebo různé zájmové skupiny, skauti, turistické spolky nebo domovy dětí. Při návštěvě se mohou projet na koních nebo si vyjít na procházku s divokým prasetem. To dokáže chvíli skotačit jako štěně a lísá se i k cizímu člověku jako pes. Po pohlazení či podrbání se vzápětí rozběhne za smečkou po poli, pokud neucítí v zemi něco zajímavého. Pak zvítězí vrozené geny a začne rýt drny nebo hlínu.