Tak právě předchozí věta už v pátek 26. března platit nebude. Vítkáči, známí svým sloganem „bigbítový dunění není žádný umění“, zahrají v pátek od 20 hodin v Kulturním centru Karlov. Nejen o této akci jsme si povídali s manažerem skupiny Igorem Klimovičem.

Opravdu jste v Benešově nehráli?
Pokud paměť i ty nejstarší Vítkáče neklame, tak Benešov je jedním z mála míst v této zemi, kde soubor zatím nevystoupil. Zato jsme jednou hráli v ranním dešti v Chrástu nad Sázavou. Snový zážitek, aparát postupně zkratoval, vycházelo slunce, bubeník usnul uprostřed brejku, sborista zvracel… Také jsme odehráli dva památné koncerty v Krhanicích společně s DJ Milošem Skalkou!!!

Také tak divoké?
Ty se ani nedají popsat, ještě neuplynula promlčecí doba. Zřejmě úplně nejšílenější bylo vystoupení před mnoha a mnoha lety v Chotýšanech, kde místní hospodský neunesl podmanivou, leč smrtící kombinaci alkoholu a řízného hardrocku Vítkova kvarteta a osobně spustil demolici restauračního zařízení - hodil první. Následně se před Veřejnou bezpečností skrýval u kamarádů a po tajném vyřízení dokladů emigroval do Západního Německa.

Takže KC Karlov neznáte?
O Karlovu vím pouze z internetu. Loni jsem se tam chystal dokonce dvakrát, ale vždy v tom samém termínu hráli jinde Vítkáči.

A k Benešovsku bližší vztah máte?
Mám, bydlím v Lešanech. Je tu krásné okolí, na Slapy kousek a v Benešově máme všechny úřady. Ještě kdyby někdo konečně opravil ty silnice, třeba místo výstavby nových a nesmyslných dálnic, to by bylo.

Hrajete pořád jen starší klasiku nebo vznikají i nové písně?
Nové písně vznikají, ale zatím je nedokážeme zahrát. Někteří členové souboru navrhovali, abychom je začali zkoušet, ale u většiny muzikantů se to setkalo s nefalšovaným odporem.

Jakou roli hraje improvizace na vašich koncertech?
Vzhledem k tomu, že naprostá většina členů kapely vystupuje ve stavu pro normální smrtelníky neslučitelném se životem, tvoří improvizace nedílnou součást každého vystoupení.

Jaký pro vás byl rok 2009?
Náš život prostých, skromných a obyčejných rockových megahvězd je již řadu let stále stejný. Vyprodané koncerty, mladé a nás obdivující ženy, enormní honoráře – nic se nemění. Jen forma souboru právě kulminuje, minulé úterý jsme excelovali v Brně na Beatfestu, doufám, že diváky pobavíme i tento pátek v Benešově.

KAREL SOUČEK