Námětem pro celovečerní filmový debut tehdy šestadvacetiletého režiséra Jana Hřebejka se stala stejnojmenná povídka nedávno zesnulého Petra Šabacha z knihy Jak potopit Austrálii z v roku 1986. Film se stal prvním českým porevolučním muzikálem a získal Českého lva za nejlepší film roku 1993. Šakalí léta se ovšem do současnosti hrají též jako divadelní muzikál na několika českých scénách.

Film proslavila především hudba Ivana Hlase. Na tu se mohou těšit i návštěvníci benešovského divadla, a to v podání stejné sestavy muzikantů, která doprovázela Áčko již při nastudování posledního muzikálu Zabili zabili. Úpravu aranžmá skladeb provedl Václav Brejška (klávesy) a o hudební doprovod se s ním stará Michal Dufek (akustická kytara), Karel Skopec (baskytara), Pavel Korec na bicí a Ondřej Boháč na saxofon.Děj je situován do doby na přelomu 50. a 60. let a toto zasazení zachovává i benešovská inscenace, a to včetně použitých kostýmů. Středobodem je vztah rodiny příslušníka Veřejné bezpečnosti k jejich vzdálenému příbuznému - výstředníku Bejbymu, který svým vyzývavým oblečením a vášní pro rokenrolové rytmy způsobí v okolí velké pozdvižení. Jeho roli svěřila režisérka Danu Netušilovi. Rodina se díky jeho příchodu dostane do konfliktu s vládnoucí mocí jedné strany, což otce v podání Františka Paluše staví do nelehké situace, kdy musí volit mezi loajalitou k rodině a poslušností vůči režimu. „Toto dilema se v jiné podobě ostatně odehrává i dnes – buď se podřídíme a zjednodušíme si život, anebo naopak. Proto se neobávám, že by příběh nebyl srozumitelný mladším divákům, kteří tuto dobu nepamatují,“ říká Anna Balatová.

V dalších rolích se představí Zdeněk Pravda, Michal Dufek, Kateřina Balatová, Kateřina Gutová, Iveta Pechová, Dagmar Nádvorníková, Renata Šmahelová, Petr Doubek, Martin Kovářík a nováčci souboru Tomáš Hanel, Jakub Rajdl a Matouš Nehasil. „Přestože si zahraje téměř celý soubor, musela jsem ve scénáři škrtat, tolik postav bychom nedali dohromady,“ podotýká nicméně režisérka a principálka Komorního studia Áčko Anna Balatová.

K výběru titulu ji přivedly i osobní vzpomínky. „Je to kus mého mládí, rokenrol je pro mě docela zásadní kapitolou života. Hledala jsem muzikál, kde by se uplatnili moji herci a muzikanti, s nimiž spolupracujeme, a Šakalí léta mi přišla jako fajn volba. Předpokládám, že hudba, která inscenaci doprovází, přivede do divadla dost diváků,“ říká Anna Balatová.

Rokenrol pro Bejbyho nabídne proti předchozímu muzikálu v podání Áčka, kterým byla balada Zabili zabili, košatější a rozvětvenější herecký příběh.„Troufnu si tvrdit, že nyní stojíme na dvou nohách – jak na silném a herecky dobře zpracovaném příběhu, tak na skvělé muzice,“ podotýká principálka Áčka.

Diváci jistě ocení také tanec, který podobně jako ve filmovém muzikálu podtrhuje vyznění děje.

„Áčko nikdy představení s takovým podílem tance nemělo a intenzivnímu zkoušení tanečních čísel jsme pod vedením Dana Netušila věnovali celý srpen. Čekala jsem, že soubor bude protestovat, ale opak byl pravdou. Přestože taneční skupina z nás nikdy nebude, je to pro nás úžasné vykročení do nové oblasti,“ popisuje přípravu představení režisérka.

Po říjnové premiéře se Áčko na benešovská divadelní prkna vrátí ještě 18. listopadu, kdy zde chystá program Noci divadel. Odpoledne bude připravena pohádka pro malé diváky a večer budou moci Benešáci shlédnout oba poslední muzikály v podání Áčka – Zabili zabili i Rokenrol pro Bejbyho. A jak principálka souboru upozorňuje, budou to (alespoň na čas) muzikály poslední, příští představení Áčka by měla být opět klasická činohra.

„Muzikály jsou divácky velmi vděčné, ale velmi náročné na přípravu a zkoušení. Musíte dát dohromady spoustu lidí – muzikanty, choreografa, herecký soubor a pak to nazkoušet, aby vše herecky fungovalo. To je v našich podmínkách náročný až téměř nadlidský úkol,“ uzavírá Anička Balatová.

Josef Brabec