Například v Sedmpánech se při zpívání koled sejdou u tamní kapličky členové sboru, který si říká Sedmpánské zpěvačky.
„Tohle zpívání koled s Deníkem je v Sedmpánech už tradicí,“ připomněl Josef Korn, starosta Trhového Štěpánova s tím, že poprvé Sedmpánské zpěvačky vystoupily s koledami v rámci uvedené akce už v roce 2013.

Právě v Sedmpánech ale zpívání koled pod ozdobeným vánočním stromečkem v centru není jen záležitostí akce Česko zpívá koledy. Sedmpánské zpěvačky tam pějí už od roku 2010 každoročně. „Zpívání se účastní téměř celá obec. Lidé touto akcí žijí,“ potvrdil Josef Korn. „Po zpívání se pak vždy odeberou do kulturního domu a tam se probírají při občerstvení všechny právě nabyté dojmy,“ dodal.

Česko zpívá koledy se letos uskuteční 11. prosince od 18 hodin na řadě míst celé republiky. Díky tomu se i z těch, kteří nemají ambice stát se hvězdami, stanou zpěváci. Zpívat může každý. Stačí se pro registraci přihlásit na mailovou adresu ceskozpivakoledy@denik.cz.

Až dosud se prostřednictvím webové aplikace Deníku ke zpívání pěti notoricky známých vánočních koled, přihlásilo v celé republice přes šest stovek sborů. Jen ve Středočeském kraji jich jsou desítky.

Z Benešovska jsou mezi nimi také obyvatelé Miličína, historického sídla v centru České Sibiře. „Při akci Česko zpívá koledy se sejdeme už asi popáté. Zpívat budeme v dřevěném altánu na miličínském náměstí. Je moc pěkný, stojí v něm velký betlém,“ potvrdila organizátorka miličínského zpívání Dana Dostálová s tím, že pěvců bude tentokrát dvanáct, ale diváků bývá mnohem více.

Každý se přitom může ke sboru přidat a vytvořit tak zajímaný, dříve naprosto běžný velký pěvecký sbor. Třeba i proto, že rozloučení s akcí Česko zpívá koledy bude stylové. Nebude při něm chybět další klasika, už zlidovělá a notoricky známá písnička Vánoce, Vánoce přicházejí, která se však oficiálně jmenuje Veselé Vánoce a jejími autory jsou skladatel Jaromír Vomáčka a textař Zdeněk Borovec.