Už od šesti hodin ráno startuje v sobotu 14. září ve školní jídelně v benešovské Jiráskově ulici sedmnáctý ročník dálkového pochodu Benešovské toulky. Pochodníci, ale také jezdci na kolech si mohou vybírat z tras dlouhých 7 až 50 a 21 až 115 kilometrů. Druhým startovním místem jsou Čerčany, tamní start u nádraží vyšle pochodníky i cyklisty na trať mezi sedmou a desátou hodinou.


Ale výšlap z Benešova není dnes jediným turistickým podnikem. Kilometry můžete našlapat i cestou Přes čtyři zámky. Ten organizují turisté z Týnce nad Sázavou po devětačtyřicáté a start situovali tradičně do objektu Bisportu na břehu Sázavy mezi sedmou a desátou hodinu.

Něco pro své zdraví můžete udělat také díky další, tentokrát ryze cyklistické akci ve Voticích. Vyjížďka Českou Sibiří se třemi trasami od 27 do 67 kilometrů nazvaná Votická kopretina startuje ze dvora Restaurace U Modré kočky od 8.30 do 9.30.

Nejspíš znovu hojně využitá bude nabídka ze strany organizátorů Dnů evropského dědictví. V rámci nich se lidé podívají do míst, kam běžně přístup veřejnost nemá. Například do erbovního salonku ve vlašimském zámku. Ten je přístupný dnes od 9 do 17 hodin.

Do Dnů evropského dědictví se zapojuje opět také Konopiště, kde si můžete sice za běžnou cenu projít tradiční prohlídkové trasy, ale zdarma Muzeum sv. Jiří a střelnici ve sklepení zámku. Prohlédnout si můžete u Klášter Sázava, hrad Český Šternberk s kaplí sv. Jiří, zámek v Růžkových Lhoticích nebo Muzeum Podblanicka ve Vlašimi a Benešově.

Votický klášter sv. Františka z Assisi, který je běžně veřejnosti nepřístupný, stavěný od roku 1627 Sezimou z Vrtby, bude mít dnes a zítra také otevřeno. V rekonstruovaném křídle je Galerie sakrálního umění sv. Františka z Assisi přístupná od 10 do 12 a od 14 do 18 hodin o víkendu s doprovodným programem.