Ne ledajaká, ale ta, která se účastnila válečných bojů Jeep Willis a Dodge WC-25. Přímo v galerii pak bude umístěn historický motocykl z válečného období, Triumph. Výstava se připravovala dlouho dopředu, protože bylo třeba dojednat se všemi partnery podmínky zapůjčení vystavených předmětů i podmínky prezentace.

„Jak už název napovídá, výstava se bude vztahovat k Vlašimsku a Podblanicku, ale nejen k nim. Návštěvníci se tak mohou těšit, že v rámci expozice uvidí například historické zbraně, medaile, uniformy nebo jejich části, dobové fotografie, unikátní dokumenty, nejen vojenské, ale také četnické. Budou tu také kostýmy z filmu Habermannův mlýn, jejich doplňky a filmové rekvizity," řekl galerista s tím, že mezi kostýmy bude možné spatřit například pánský lesnický oblek hajného Březiny, kterého hrál Karel Roden, Habermanův civilní oblek, šaty Marty Březinové v podání Franzisky Weiz, kostým německé zdravotní sestry nebo německé uniformy SS a wehrmachtu.

Výstava věnovaná druhé světové válce se veřejnosti otevře už v neděli od 10 hodin.

„Jak dlouho výstava potrvá, záleží také na zájmu veřejnosti. Rádi bychom expozici prezentovali i po dobu prázdnin, kdy lidé mají možnost více cestovat, takže by ji mohli shlédnout i ti, kteří navštíví Vlašim v rámci poznávání zajímavých koutů republiky," dodal Milan Bísek. Výstavu s názvem II. světová válka a Podblanicko připravují také pracovníci Muzea Podblanicka ve spolupráci s vlašimskými školami.

„Válečnou dobu v našem kraji přiblíží výstava prostřednictvím předmětů, archiválií, ale i vzpomínkami pamětníků," informoval kurátor výstavy muzea Jindřich Nusek, který se zároveň obrací na veřejnost s tím, že pokud někdo vlastní fotografie, předměty či vzpomínky k období okupace na Vlašimsku, může se na něho ještě obrátit a přispět k obohacení výstavy.

Muzeum Podblanicka výstavu zpřístupní 7. května.

Karel Chlumec