Rok se s rokem totiž sešel, a je tu další, v pořadí už osmé pokračování celorepublikové kulturní akce Česko zpívá koledy. Až dosud se prostřednictvím webové aplikace Deníku ke zpívání pěti notoricky známých vánočních koled, přihlásilo 713 sborů. Jen ve Středočeském kraji jich je 67. Samozřejmě mezi nimi nechybí ani pěvci z Benešovska.

U kapličky, a dlužno dodat, že je tomu tak pokaždé, se sejdou zpěváci v Sedmpánech, místní části města Trhový Štěpánov. Se zpíváním koled tam začali mnohem, mnohem dříve. K akci Česko zpívá koledy, se ale připojili hned v roce 2013. Proto letos budou v rámci této populární akce vystupovat už pošesté.

Sbor, který se každoročně, navzdory různorodému počasí ke kapličce vypraví, aby potěšil publikum, si říká Sedmpánské zpěvačky. A tvoří ho, jak jinak, pouze ženy. Znovu mezi nimi nebude chybět ani Štěpánka Bézová, místostarostka Trhového Štěpánova.

„Po písníčkách, které jsou každoročně dané v rámci akce Česko zpívá koledy, si pak ještě zazpíváme další koledy a vánoční písně,“ uvedla Štěpánka Bézová. „Ale kromě akce Česko zpívá koledy, se účastníme, jako hasičky, také zpívání koled 22. prosince,“ připomněla s tím, že tahle tradiční akce bývá na poměry obce velice hojně navštěvovaná, a proto na kalendáři důležitosti akcí v Sedmpánech, stojí také na prvním místě.

Na návsi u stromečku si zazpívají lidé také ve Struhařově. Podle organizátorky zpívání Pavly Hrochové, se místní lidé v centru obce dají dohromady tentokrát už potřetí. „Sbor, který se kvůli tomu sejde, bývá třiceti až čtyřicetičlenný. Záležet bude na počasí,“ odhaduje organizátorka.

Ve Struhařově si lidé zazpívají společně s rozhlasovým přenosem, který akci doprovází a pak… „Pak si koledy dáme ještě jednou, jen tak, bez hudebního doprovodu,“ dodala Pavla Hrochová s úsměvem.

Ryze dětský sbor vypraví na akci Česko zpívá koledy obec Heřmaničky. Už od samého úvodu celorepublikové akce. Zpívání tam organizuje sbor dobrovolných hasičů. „Děti, které chodí do kroužku mladých hasičů, koledy nacvičí a pak s nimi vystupují před hasičárnou,“ potvrdil člen SDH Heřmaničky Petr Suchomel. „Tentokrát by jich mělo být asi pětatřicet,“ dodal.

Tradice zpívání koled u ozdobeného vánočního stromečku před heřmaničskou hasičskou zbrojnicí, je ale delší, než tradice akce Česko zpívá koledy. „Děti tam zpívají už nejméně deset let. A když pak vznikla akce Česko zpívá koledy, hned jsme se přidali také,“ potvrdil Petr Suchomel. Odzpíváním ale setkání u hasičárny nekončí. Účastníci usrkávají svařené víno, ochutnávají vánočky a utužují sousedské vztahy.

Sbor čítající až padesát zpěváků mívají také v Nesvačilech. „Tuším, že když loni pršelo, přišlo o něco méně lidí. Bylo nás zhruba třicet,“ uvedla organizátorka nesvačilské části akce Česko zpívá koledy, Martina Stibůrková. „Sbor tvoří většinou dospělí, dětí bývá tak kolem deseti,“ upřesnila.

Na návsi u Betlému se Nesvačilští samozřejmě sejdou ve středu 12. prosince znovu. Odzpívají si pět koled a na závěr zlidovělé Veselé Vánoce známější spíš jako Vánoce, Vánoce přicházejí. Pak už je družná debata. „Při ní plánujeme další akce,“ dodala Martina Stibůrková.

Více se o projektu Deníku dočtete ZDE.

Česko zpívá koledy.