Vedle nejspíš nejpopulárnější kapely z Benešovska, Keksu, jehož popularita sahá už dávno za hranice okresu, je hodně oblíbený například tancovačkový Lahvátor. Možná také proto, že svým hudebním stylem připomínající slavnější úvalskou formaci Divokej Bill.

Na Vlašimsku je zase v kurzu Franťák rock. Právě tahle formace doprovází také vyhlášený sraz motorkářů Respect v Rehabilitačním ústavu Kladruby, který je nejen o motorkách, ale zejména o šťastném návratu ze silnic domů.

Své příznivce si získává také rock-crossoverová skupina From is gone z Benešova. Stálicí tancovačkových scén na Benešovsku jsou bigbeatové kapely Parafín a Theatre. Veterány různých slavností, třeba i těch točících se kolem piva Ferdinand, je pak benešovská skupina Ruce nohy. Její členové nejsou žádní mladíci, ale jejich hra má stále grády.

Množství fanoušků si získal od svého vzniku v roce 2008 také teplýšovický LemRoucha či Elefant. Příznivce punku zase naplňují svými vystoupeními benešovská Jinovatka nebo Cuk letu.

KUTNOHORSKÁ LEGENDA

Kutnohorskou stálicí je kapela Brix, která hraje do roku 1989. V zakládající sestavě byli Petr Klér, Michal Merta, Jiří Janata a Pavel Fessl.

Repertoár kapely byl a je založen především na vlastní tvorbě s hudbou Zdeňka Poledne, Petra Kléra, Michala Merty a texty Pavla Fessla. Na konci roku 1992 pak byla kapela již dobře rozjetá a hrála především posluchačům v okolí Kutné Hory, Havlíčkova Brodu a Sedlčan. Do širšího podvědomí se dostala v letech 1993 až 1995, kdy působila jako předkapela třeba Katapultu, Hudby Praha, Burmy Jones, Citronu a dalších. stálicím rockové scény. Mezi lokální hvězdy Kolínska patří bezesporu kapela Telegraf, která hraje na zábavách už čtyřicet let a stále se jí daří vyprodávat sály. „V dnešní době je mimořádné, když s kapelou zpívá a doslova dýchá skoro 700 fantastických lidiček," vyznal se na sociálních sítích Viktor Szita, klávesista Telegrafu, po úspěšné narozeninovém koncertu v Pečkách. Pokud mluvíme o Telegrafu, nesmíme zapomenout ani na metalový Roxor. Spojnicí mezi těmito rozdílnými kapelami je zpěvák Ondra Marek a také spousta společných fanoušků. 

Zlomový okamžik kapely Keks přišel po třiceti letech

Nejspíš nejznámější a dlouhá léta nejpopulárnější sušenkou v Česku je kapela Keks z Benešovska.

Rocková formace si své místo na slunci začala dobývat na přelomu let 1981 a 1982 a ti, co u toho byli tenkrát, hráč na klávesy a zpěvák Petr Dudík a kytarista a zpěvák Štěpán Kojan, jsou i současnými členy formace. V samých začátcích zařazoval Keks, který vznikl na základech rozpadlých, na pomezí Benešovska a Táborska oblíbených, skupin Báze a Beletrix, hrajících především osvědčené hity kapel Deep Purple či Sweet.

Do povědomí širší veřejnosti, a to nejen na Benešovsku, se dostala kapela především s písní Libanon. Právě s ní vyhrála jedenáctý Festival politické písně Sokolov 1983, i když tuhle kapitolu historie souboru její členové rozhodně příliš rádi nezmiňují.

Mezi pozoruhodné úspěchy kapela řadí také vyprodaný velký sál pražské Lucerny při koncertu k 30. výročí založení.

O čtyři roky později si Keks jako předskokana vybrala, znovu pro koncert v Lucerně, britská legenda, kapela Smokie. Dalším skvělým počinem kapely bylo její loňské vystoupení v Tipsport aréně s Jihočeskou filharmonií. „Právě koncert v roce 2011 k třicátému výročí založení Keksu byl začátkem nejúspěšnějšího období kapely," přiznává lídr, skladatel, textař, kytarista, trumpetista a zpěvák Štěpán Kojan.

Úspěch přišel ruku v ruce s tím, jak šli členové kapely do sebe. Formace začala tvořit a především abstinovat. „V současnosti mám kolem sto vystoupení za rok," potvrdil Štěpán Kojan s tím, že na takovou šichtu se musejí muzikanti narození v šedesátých letech minulého století připravit a také trochu šetřit. Kapela Keks se už několik let drží kolem třicátého místa v anketě Český slavík.

Současnou formaci, jejíž logo, otisk ruky, vytvořil grafik a fotograf Lumír Kovář, rockový fanda a mimo jiného i autor obalů kapel Lucie či Wanastovi Vjecy, tvoří Štěpán Kojan (kytara, zpěv), Petr Dudík, (klávesy, zpěv), Václav Šobíšek (baskytara), Václav Suchý (bicí, perkuse).