Už úvod akce, která prý vznikla před patnácti lety, i když si to nikdo úplně přesně nepamatuje, ukázal, oč v obci žijící sousedskou pospolitostí, půjde.


Ke startu před vranovskou hospodou přiběhlo kvarteto atletů v jakýchsi retro dresech s vlajkami. Vedoucí běžec, starosta SDH Jan Roubíček, nesl hořící pochodeň vyrobenou z dřevěné latě a textilie. Zapálil pak „olympijský" oheň v originálním výtvarném pojetí – podstavec tvořil kýbl z pozinkovaného plechu a plechový byl i smaltovaný lavor v jeho horní části.


Krátkou instruktáž starosty SDH k trase sice přehlušoval provoz na silnici vedoucí kolem hospody, po níž jezdí auta od dálnice D1 k Benešovu, ale tohle přerušování uťal rychlý „výstřel" startéra Jiřího Čuty. Ten se sombrerem na hlavě a oděný do ponča, přišlápl prkno k silnici tak silně, že výsledný zvuk dokonale imitoval výstřel ze startovní pistole.


„Běh je to pro všechny věkové kategorie a nejstarší a nejmladší pak dostanou nějakou odměnu a diplomy," líčil ještě před startem starosta SDH Jan Roubíček.


Zhodnocení atletického počinu, jehož trať někteří účastníci proběhli, jiní prošli a další si ji upravili do kratší distance, měli Vranovští v hasičské zbrojnici.


Akce bude mít určitě i dohru. Uslyší o ní už za dva týdny také komisaři, kteří do obce dorazí aby posuzovali oprávněnost přihlášky Vranova do krajského kola soutěže Vesnice roku 2016.