V malé vísce se koncerty v závěru roku konaly pravidelně i v předešlých sedmi letech jako součást festivalu Podblanický hudební podzim. Jenže tentokrát, jak poznamenal předseda zapsaného spolku Mezi řekami, Václav Šmerák, na pořádání koncertu v sídlech i mimo bezprostřední okolí Blaníka, nezbyly pořadatelům Podblanického hudebního podzimu peníze.

A tak se patrioti oblasti sevřené Vltavou a Sázavou domluvili a koncert, vlastně jednu ze součástí třídílného cyklu akcí, kterému se začíná říkat Festival Mezi řekami, uspořádali vlastními silami a z vlastních prostředků. Koncertu profesionálních hudebníků ve vysokoújezdském kostele předcházelo vystoupení žáků netvořické školy.

Josef Kloubský, Vysoký Újezd
Josef Kloubský.Zdroj: Zdeněk Kellner
Už tři roky ve zdejším kostele zvoním, proto jsem si nemohl nechat uniknout dnešní varhanní koncert. V kostele Narození Panny Marie také pomáhám při různých technických úpravách, a kdyby byla nějaká práce potřeba právě dnes, jsem připraven pomoci. Ale samozřejmě si koncert také pěkně užiji. Živá hudba v kostele je nádherná a lidé v naší malé obci to ví. Proto si hodně považujeme pana Šmeráka, který sem přináší osvětu a kulturní tradici.

Zdeňka Šebánková, Vysoký Újezd
Zdeňka Šebánková.Zdroj: Zdeněk Kellner

Třicet let jsem prodávala ve zdejším obchodě a nyní, když už jsem v důchodu, uklízím v kostele. Dneska ale bude pěkně poslouchat, abych si tu krásnou atmosféru užila. Pokud se tady konají nějaké koncerty, žádný nevynechám. Jsem ráda, že se tu něco děje a že se o to pan Šmerák stará. Dříve tu byla škola a ta tu už není stejně jako hospoda. Máme tu alespoň koncerty v tom našem krásném kostelíčku a jsme rádi, že to ve Vysokém Újezdu stále žije.