Ten předešlý vznik v roce 2004 a část nákladů na něj hradila dotace Ministerstva pro místní rozvoj. Podle současného vedení města však už neodráží odpovídajícím způsobem přítomnost rozvíjejícího se sídla.

„Poslední film zachycoval i názory politických představitelů města a to podle mého mínění to není správné. Nyní chceme nechat vyrobit snímek, kde už politici nehovoří," potvrdil místostarosta Benešova Roman Tichovský.

Nový dokument o centru dolního Posázaví a vlastně i Podblanicka, by podle místostarosty měl stačit na dalších deset let. Teprve po této době, možná však ještě později, by se měl stát znovu už nevyhovujícím, zastaralým. Zda nový film vznikne až po této době však ani Tichovský předpovědět nedokáže. Nejbližší komunální volby a tím i střídání či obměňování místních politiků, totiž přijde na pořad dne už v roce 2014.

O tom, že vznikne nový dokumentární film o Benešově, schválením uvolnění stotisícové částky z rozpočtu, rozhodli zastupitelé města. Zatím nezodpovězenou otázkou však je, kdy se začne točit a kdy bude hotový snímek možné vidět či koupit.

Vzhledem k tomu, že film má být velkou propagací města a má podpořit i turistiku, je otázkou, zda se začne točit nyní, kdy hrozí podzimní plískanice. Větší naději na úspěch by mohl snímek mít, jestliže by ho tvůrci pořídili až během nejkrásnějšího období roku. Tedy na jaře a v létě.

Vznik snímku má nyní v režii Kulturní a informační centrum Benešov (KIC), které město výrobou filmu pověřilo.

„Jednou z podmínek, s níž musí zhotovitel dokumentu souhlasit je, aby licenční práva na množení a distribuci filmu patřila městu. Tím bude zajištěno, že se k filmu dostanou také obyvatelé Benešova a snímek nebude sloužit pouze při turistických veletrzích či pro potřeby KIC," vysvětlil jeho ředitel Stanislav Dvořák.


Přesto se dá nyní o prodejní ceně nosiče nanejvýš spekulovat. Jedno je však podle Stanislava Dvořáka jasné.

„Chceme, aby se film prodávat za cenu, která bude pro obyvatele města dostupná. Prodej rozhodně nebude sloužit k našemu výdělku," je přesvědčen ředitel KIC.