V sobotu se k přehlídce nazvané Folkové Blatiny sjelo do malé vsi nedaleko Vrchotových Janovic přes stovku příznivců folku.

„Primárním cílem našeho sdružení je poskytování azylu zvířatům, která to potřebují," uvedl Matouš Horák z malostatku v Šebáňovicích, jeden z pořadatelů.

Právě kvůli poskytování péče o znevýhodněné tvory mají v malostatku také klasická hospodářská zvířata.

„A festival, kromě přednášek, exkurzí či ubytování pro skauty je jedním z prostředků, jak chod stanice podpořit finančně," připomněl Matouš Horák.

Ten, stejně jako jeho žena Martina, veterinářka, pochází z Prahy, i když dohromady se spolu dali až na Benešovsku. Oba totiž pracovali u koní. Matouš má navíc v krvi i sociální smýšlení, byť před tím, než začal pečovat o zvířata, pracoval jako zdravotník právě v oboru poskytování sociálních služeb pro znevýhodněné skupiny obyvatel.

Když loni přijelo do šebáňovického malostatku na festival přes 130 lidí, uvědomili si pořadatelé, že směrem neustálého navyšování počtu diváků jít nechtějí.

„Kdyby se měl počet diváků dostat až ke sto padesáti lidem, museli bychom vstupenky prodávat v předprodeji. Nechceme totiž, aby se festival stal nějakou megalomanskou akcí," tvrdí Horák.

Cílem pořadatelů je uspokojit tužbu návštěvníků po pohodově prožitém odpoledni při příjemné muzice s nadstavbou pomoci handicapovaným zvířatům.

„Jsme rádi, že nám sem chodí rodiny s dětmi. Ty si u nás nanejvýš odřou koleno, nebo je kousne králík," zasmál se Matouš Horák.

Před kousnutím od jiného tvora, divočáka Darwina, návštěvníky statku varuje cedulka s barevně vyvedeným písmem. Podle Matouše Horáka prý kanec nekouše a chodí s ním na procházku, jako domácí pes.

Do Šebáňovic tentokrát na festival přijelo znovu duo Nestíháme, které se schází po svém rozpadu jen jednou za rok. A to právě při přehlídce na malostatku. Na pódiu ale vystoupili také kanadští folkaři Leah Abramson a Patrick Metzger či Eliška Sýkorová a Václav Fiedler. Recitaci zajistil pedagog benešovského gymnázia, historik, básník a prozaik Pavel Hoza.