„V současné době má Jeden svět ještě větší smysl," míní organizátorka Jednoho světa Benešov Kateřina Rabiňáková.

„V České republice mají vrcholní politici tendenci relativizovat význam demokratických hodnot a lidských práv ve jménu ekonomických a možná i svých zájmů. Jeden svět prostřednictvím dokumentárních filmů z celého světa připomíná, jak důležité tyto hodnoty jsou, a že bez nich nemůže demokratická společnost existovat," dodala Kateřina Rabiňáková.

Symbolem letošního ročníku se stala ochranná bublinková fólie, které je třeba se zbavit. Jeden svět letos vzniká ve chvíli, kdy světem hýbou zásadní události jako útok na redakci satirického týdeníku v Paříži, válka na Ukrajině nebo rozpínání Islámského státu.

„Díky moderním technologiím můžeme dnešní dění prožívat takřka v přímém přenosu – sledovat vývoj, zaujímat postoje, aktivně reagovat. Přesto reagujeme zcela opačně – pouštíme k sobě jen vybrané zprávy, uzavíráme se do mentální rezervace. V ochranné bublině je nám příjemně, protože máme pocit, že to, co je venku, se nás netýká," vysvětlila ředitelka festivalu Hana Kulhánková a upozornila zároveň, že takový pasivní postoj je zvlášť v dnešní globalizované době nebezpečný