„Ve Vlašimi jsem již několikrát vystavoval, svá díla jsem představil na společných výstavách Podblanický plenér a také při dalších akcích vlašimských výtvarníků. V Podblanickém ekocentru se nyní jedná o moji první samostatnou výstavu, ale už jsem se zde účastnil dvou společných,“ vysvětlil Stanislav Tomaštík. Ten na aktuální výstavě prezentuje obrazy, které vznikly za posledních deset let s ohledem na jednotný styl.

Stanislav Tomaštík se narodil na Valašsku, kde také strávil své dětství. Po základní škole nesměl studovat, proto se vyučil chemikem a dva roky pracoval v chemičce. Večerním studiem získal maturitu a vystudoval Fakultu dětského lékařství UK v Praze, kde poté pracoval na dětských klinikách. V roce 1976 odešel do Vlašimi, kde krátce působil na pozici primáře dětského oddělení. Od roku 2004 je v důchodu.

Stanislav Tomaštík kreslil a maloval rád od dětství, ale později pro nedostatek času se výtvarné činnosti věnoval jen příležitostně. Až s odchodem do důchodu začal naplno kreslit a malovat. Autorovými oblíbenými náměty jsou historické a biblické příběhy, osobnosti, lidové obyčeje i vzpomínky z dětství. Během své výtvarné činnosti si Stanislav Tomaštík vypracoval osobitý styl zjednodušené kresby, maluje nejčastěji akrylovými barvami na plátně a své obrazy nerámuje.

„Nejraději zachycuji motivy, které mají dějový podklad jako je Potopa světa, Babylonská věž, Blaničtí rytíři, Jonáš a velryba. Tyto témata zpracovávám v maximálně zjednodušené kresbě s výraznými konturami a s pestrostí barev. Proto i název výstavy Pestré příběhy, nabízející pestrou paletu příběhů, od biblických námětů po současnost, a také pestrou barevnost,“ uvedl vlašimský výtvarník Stanislav Tomaštík.

Aktuální výstavy ve Vlašimi


Myslivci a jejich rybník

- autor fotografií Jiří Kumšta

- výstava je přístupná

do 6. srpna, každý den od 9 do 17 hodin

Místo konání: přednáškový sál ve vlašimském zámku, Muzeum Podblanicka

 

Za vlády Marie Terezie aneb Podblanicko v letech 1740 1780

- expozice vznikla při 300. výročí narození panovnice

- výstava je přístupná do 1. října, každý den od 9 do 17 hodin

Místo konání: Zámek Vlašim, Muzeum Podblanicka