Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Domácí výtvarníci vystavují v poliklinice

Benešov - Výstava probíhá v Městské výstavní síni (předsálí knihovny), v prostoru, který byl před několika lety společně s knihovnou vybudován iniciativou odboru kultury města Benešova

4.3.2009
SDÍLEJ:

Výstava obrazů Jana Veselého a Michaela Rumla v Městské výstavní síniFoto: Deník / Zdeněk Kellner

Tvorba Jana Veselého

je typická expresívním vyjádřením pomíjející přírodní atmosféry. Podílí se na tom barevnost pozadí kompozic – studené modré či naopak teplé barvy evokují roční období, denní dobu, atmosféru pochmurného anebo sluncem zalitého dne.

Květiny v zátiších Jana Veselého působí živě – vytvářejí dojem jakoby ještě před chvílí rostly volně v přírodě či na zahrádce před oknem. Kosatce, růže, zvonky, vlčí máky, kopretiny – umístěny na stolcích bez zvláštního aranžmá; jen někdy s miskou třešní či jablíček vytváří pozadí prosté atmosféry českého domova. Jen si sednout s nedělním koláčem k čaji, zaposlouchat se do zvuků přírody.
Malíř Veselý nemá tendenci uměle manipulovat s kompozicí a vytvářet komplikovaná zátiší pomocí předmětů, které jsou nějakým způsobem zvláštní a zaujaly by povrchní atraktivností.

Stejně i jeho krajinomalba je bezprostřední, zaměřená na motivy blízkého okolí v kterém žije. Na obrazech můžeme poznávat známá místa Benešovska. Dýchne na nás atmosféra rybníků, otevřené krajiny s poli a lesíky, nám všem známý Čerčanský Chlum. I zde se krajina objevuje, podobně jako jeho květinová zátiší, v různých ročních obdobích. Je pro ni příznačná dynamičnost, jakoby krajem vál vítr, který rozdmýchá barvy tak, že žlutá se dostane vedle červené, jasná oranžová na tmavé pozadí – a tak ostřeji vynikne jejich živost.

Michael Ruml

se v mnoha ohledech může zdát jako úplný protipól Jana Veselého. Oba si pro výstavu vybrali obrazy zabývající s podobnou tématikou, oba malují hlavně pro svoji vlastní radost. Ale tím podobnost končí. Je dobře, že návštěvníci tak mají v rámci jedné výstavy možnost sledovat různé přístupy k tvorbě.

Zde instalované obrazy Michaela Rumla nás zavádějí o století, možná i více zpět do historie. Do poklidné atmosféry zámeckých komnat, nebo pozdějších měšťanských domů, kdy se z tmavého pozadí rýsují kontury barevných kytic ozvláštněny tu lasturou, tam mořskou škeblí, kamínky… I když tyto artefakty používá jen s mírou a na zátiších je uvidíte tu a tam, hledáte je stále někde v pozadí.

Stejně tak klidnou harmonii vyzařují krajinomalby podle vzorů starých mistrů. Přírodní scenérie s bukolickými výjevy, pastušky, plachetnice na moři, starý přístav s bárkou v popředí – to všechno zpracovává jemným rukopisem, profesionálně zvládnutou prací se světlem a barvami. Chybí zde dramatičnost – dokonce i výjev bárky zmítané rozbouřeným mořem, osvětlován klidným měsíčním úplňkem v sobě nese harmonický řád přírody.

Anna Fassatiová
Muzeum umění a designu


Autor: Roman Mašek

4.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bourání v Táborských kasárnách.
13

V Táborských kasárnách začalo tento týden bourání

Nové přístroje poslouží ortopedickému oddělení v benešovské nemocnici.
5

Na ortopedickém oddělení operují s novými přístroji

OBRAZEM: Při Hubertovské jízdě se rozloučili s jezdeckou sportovní sezónou

Benešov - Desátý ročník Hubertovské jízdy uspořádaly v sobotu 14. října žákyně čtvrtého ročníku Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy v Benešově. Tato tradiční akce symbolizuje každoroční rozloučení s jezdeckou sportovní sezonou. Akce se zúčastnili především ušlechtilí koně z pomněnické stáje.

Pozor! Tři pejsky hledají od pátku zoufalí majitelé

Jankov - Tři pejsci se ztratili v pátek 13. října v odpoledních hodinách majitelům u obce Pičín u Jankova. Jedná se o křížence jezevčíka tmavě hnědé až černé barvy. 

Do nové školky na benešovském Spořilově už chodí děti

Benešov /FOTOGALERIE/ – Do měsíčního zkušebního provozu vstoupila v pondělí 16. října novostavba MŠ Úsměv na sídlišti Spořilov II. Dokončení montovaného objektu nabralo zpoždění kvůli bourání precizně postavených gruntů z poloviny sedmdesátých let minulého století.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení