„Na prohlídku interaktivní expozice přivede návštěvníky právě betonový tunel představující padesátikilometrový štolový přivaděč, kterým proudí upravená pitná voda ze Želivky do vodojemu u Jesenice," informovala o části stavby, na níž se právě pracuje manažerka Vodního domu Tereza Ptáčková.

Základní kámen stavby Vodního domu pochází z bernartického lomu. Položili jej počátkem loňského října zástupci projektantů, investorů a dodavatelů. Obvodová zeď Vodního domu bude obložena gabionem s kovovou sítí vyplněnou samými hadci. Právě tato hornina je pro Dolnokralovicko charakteristická.

„Vstupní tunel ve Vodním domě bude mít průměr dva a půl metru, takže dosáhne téměř skutečné velikosti. Měl by působit jako velmi výrazný předěl mezi světem venku a expozicí a tak napomoci, aby se návštěvníci dokázali do prohlídky skutečně ponořit," dodala manažerka vznikající interaktivní expozice.

Kromě vnitřních expozic, jejichž nosným tématem je voda, si budou moci návštěvníci pohrávat s vodou i venku. V atriu budou pro děti i dospělé připraveny vodní herní prvky. Přilehlým zhruba hektarovým venkovním areálem je pak provede naučná stezka představující rostliny a živočichy, kteří se v evropsky významné lokalitě Želivka vyskytují. Bude tu expoziční nádrž, mokřad či skalka z hadce.

„Naším cílem je, aby se Vodní dům stal místem, kam se budou místní obyvatelé, rodiny i školní děti rádi vracet, protože se zde vždy dozvědí něco nového o světě kolem nás," dodala Tereza Ptáčková s tím, že s otevřením střediska za zhruba šedesát milionů korun se počítá ve druhé polovině letošního roku. Provozovatelem objektu financovaného z Evropského fondu životního prostředí bude Český svaz ochránců přírody Vlašim.
Karel Chlumec