Mise této události je jasná. „Slouží k posílení historického povědomí v nejširších souvislostech se zvláštním důrazem na vnímání mezinárodního kontextu národního kulturního dědictví,“ říkají o Dnech evropského dědictví organizátoři.

Veřejnosti se tak otevřou nejen hrady, paláce či katedrály, ale více objektů: národní parky, uhelné doly, vykopávky, ale i techničtější památky, jako například protiletadlové kryty či parníky. „Otevírají se dveře soukromých i veřejných budov, jako jsou radnice, budovy soudů, školy, kanceláře, obytné domy a podobně, které nebývají přístupny veřejnosti nebo pouze příležitostně a částečně,“ vysvětlují organizátoři.

Pokud se u vstupu některých památek vybírá vstupné, lidé by se do nich v rámci Dnů evropského dědictví mohli dostat zdarma. „V objektech, které jsou běžně přístupné veřejnosti, a je v nich vybíráno vstupné, může být tento den vstup volný nebo by měl být nabízen speciální program. Například zvláštní prohlídková trasa, koncert či výstava,“ vysvětlují organizátoři.

Cílem události, kdy můžete vyrazit na různé památky, je podle organizátorů hledání kořenů evropské, ale i světové civilizace. Proto můžete při návštěvě památek počítat i s řadou doprovodných akcí: ať už to jsou přednášky, nebo koncerty, případně městské slavnosti, či soutěže. Jednotlivé země v rámci Evropy vyhlašují svá národní témata, čímž vyzdvihují určité fenomény národního dědictví.

Pokud se chcete podívat na Benešovsko, budete pro to mít důvod i v rámci Dnů evropského dědictví. Tam na zájemce čeká výstava na téma Za vlády Marie Terezie v Muzeu Podblanicka na Malém náměstí. Na výstavu můžete přijít 7. a 8. září od 9 do 12 hodin, potom od 13 do 16 hodin.

Netradiční prohlídku budete moci absolvovat na Vostrovcově zámku ve Vlašimi. Tam se totiž odehraje představení v podobě historické akce. Ta se odehraje 7. září od 13 do 16 hodin.

Vyrazit můžete také na hrad Český Šternberk. Tam se dozvíte, jak vypadal každodenní život na hradě za dob první republiky. Na prohlídku budete moci 8. září od 12.30 do 13.30. Prohlídek je na hradě ale více: můžete se jít na komentovanou vycházku po okolí hradu, a sice 8. září od 14 do 16 hodin.