Nejen to se dozvěděli při prohlídce místa konání, areálu bývalých Táborských kasáren, kterému organizátoři festivalu dali přiléhaný název Zelený ostrov ti, kteří ve středu 18. května přišli na jih Benešova.

Byli to především novináři. Nechyběli však mezi nimi ani samotní účinkující – Matěj Ruppert z kapely Monkey Business, spisovatel Michal Viewegh nebo lídr benešovského Keksu Štěpán Kojan. Ti si však areál bývalých Táborských kasáren neprohlíželi. Zúčastnili se až následné tiskové konference v Pivovaru Ferdinand.

„Speciálně na Sázavafest si žádné překvapení nepřipravujeme. Ale není zcela vyloučené, že nějaké přijde,“ napínal Matěj Ruppert s tím, že Monkey Business předvedou standardní nejlepší show, kterou lze v České republice vidět.

Michal Viewegh prozradil, jaké autorské čtení návštěvníky Sázavafestu tentokrát čeká.

„Letos vydám dvě knihy. Nyní už vyšel deník pod názvem Další báječný rok. Jednáme se skupinou J.A.R. o hudebním doprovodu při čtení a myslím, že je to na dobré cestě,“ uvedl spisovatel. „Na podzim vydám svou první detektivku, která má zatím dva pracovní názvy Mafie v Praze a Republika gaunerů. Zkonzultuji to s právníkem a možná, že přečtu něco o ministru vnitra,“ řekl Viewegh s tím, že ochranku mu zajistí J.A.R.

Letní Sázavafest, největší letošní kulturní akce na Benešovsku, se uskuteční už pojedenácté a pořadatelé očekávají návštěvu přes deset tisíc lidí.

Přehlídka kapel, divadla i literátů začínala v roce 2001 v zahradě Kulturního domu v Týnci nad Sázavou. Přes Sázavu a Kácov se nyní znovu vrací na západ Posázaví.

Sázavafest se uskuteční od čtvrtka 4. do neděle 7. srpna. Na několika scénách vystoupí například kapely Hurts, Kosheen, The Subways, Alphaville, J.A.R. nebo Tata Bojs. Nebudou mezi nimi chybět ani formace z Benešovska – Keks a začínající The Linings. Na pódiích se vystřídá přes stovku interpretů.

Organizátoři festivalu podporují také úsilí votické Ochrany fauny ČR při záchraně zraněných divokých a nově i týraných hospodářských zvířat.

Starosta Benešova Jaroslav Hlavnička vysvětlil, že festival na věky v prostoru kasáren nezakotví, protože město s využitím místa počítá k dalšímu rozvoji. Dokud k němu kvůli financím nepřikročí, mohl by festival najít právě v Benešově místo pro své konání.

„To se ale odvíjí od toho, jak to dopadne v létě. Pokud bude festival velký průšvih, tak už tady příště nebude, pokud to ale bude průšvih malý, věřím, že to ustojíme,“ vysvětlil s tím, že doufá, že to všichni ustojí. „Alternativou pro konání festivalu by mohl být Černý les. Znamenalo by to však jednání s vlastníky pozemků,“ dodal Hlavnička.