To je stěžejní otázka, kterou si nyní, několik hodin po skončení přehlídky pokládají obyvatelé města.

Ti nezřídka kritizují hlasitou produkci, jíž radní dali výjimku. Kvůli ní se tanečníci mohli v rytmech protancovat až do nedělního rána.

Ozývají se ale také hlasy, že organizace festivalu neměla chybu a jeho účastníci se chovali v ulicích Benešova velice slušně.

„To, že z patnácti tisíc lidí policisté přistihli pětatřicet opilých řidičů je ukázkou, jaká část tanečního publika do Benešova přijela," míní Dana Jendelová z Bystřice. I ona v sedm kilometrů vzdáleném městě slyšela rytmy a viděla světelnou show.

Tu vnímal i Pavel Němec, obyvatel domu v ulici Pod Lihovarem, tedy jen několik set metrů od festivalového dění.

„Byl to neskutečný rachot. Dvě noci jsem se nevyspal. Naštěstí mé malé děti spaly," přiznal.

Téměř z první ruky měla dění kolem festivalu vně Táborských kasáren ze svého domu na Husově náměstí Vlasta Chromá.„Ty děti se chovaly opravdu slušně," potvrdila. „Potíže byly ale s dopravou. Hluk mi vůbec nevadil. Jednou či dvakrát za rok se to dá vydržet. Jsou tady jiné, podstatnější a trvalé věci. Byla bych ráda, kdybych nemusela klopýtat na špatných chodnících," vysvětlila Chromá.

Na své si přišli obchodníci či restauratéři. Ti si festival pochvalovali, obchod se hýbal. Opět se ale projevila stará bolest hromadných setkání v Benešově. Nedostatek veřejných záchodků. Proto návštěvníci některé toalety v restauracích doslova ucpali.

Starosta Benešova: Festival Let it Roll ve městě napřesrok už stoprocentně nebude
Komerční úspěch festivalu Let it Roll pro obchodníky v Benešově je nesporný. Co však přinesla přehlídka městu? I na to odpovídali dva čelní představitelé Benešova, starosta a místostarosta.

Jaké osobní dojmy jste si z festivalu odnesl místostarosta Tomáš Podhola?
Mám pocity stejné, asi jako většina obyvatel města. Udělali jsme zkušenost, že tento typ festivalu se do Benešova nehodí. Lituji, že festival měl takový průběh, ale na druhou stranu, kdo nic nedělá, ten nic nezkazí.

Byl to problém hluku, že?
Ano. Lidi, kteří na festival přijeli, byli výborní. Mluvil jsem se spoustou z nich a ani jednou, když jsem je upozorňoval na to, že jsou ve městě, aby se chovali slušně, s tím neměli problém a slíbili, že po sobě při odchodu uklidí. Ani jednou jsem neviděl, že by dělal někdo něco nepřístojného. To mě příjemně překvapilo. Nepříjemně mě ale překvapil typ hudby a je jasné, že takový hudbu do města už přivést nemůžeme. První festivalová noc byla opravdu hrozná. Kvůli tomu jsem hovořil s pořadateli a druhá noc byla o něco lepší.

Pokud byste znovu na radnici hlasovali pro festival Let it Roll, zvedl byste ruku pro?
O pronájmu pozemků pro festival rozhoduje rada města. Já jsem jedním z radních a pokud mohu mluvit za sebe, říkám, že pro další ročník takového festivalu ruku zvednout nemohu.

Dostala se ke mě informace, že benešovské policisty vyzývala nějaká žena k podpisu petice za vaše odvolání a odvolání starosty právě v souvislosti s festivalem. Už jste o tom slyšel?
Neslyšel jsem o tom.

Co ale festival, kam přijelo možná patnáct tisíc lidí, přinesl město jako takovému. Nebavme se o soukromých podnikatelích…
Město znovu vešlo v povědomí. A to nejen lidí z celé České republiky, ale také z ciziny. Na festival dorazili Slováci, Rakušané, Němci či Poláci. Přímé údaje z festivalu budou známé později.

Podobné otázky dostal i starosta Jaroslav Hlavnička.

Máte už nějakou ucelenou zprávu, co festival přinesl Benešovu?
Zatím ne, je příliš brzy, zkuste později.

Co říkáte tomu, že Benešovem má kolovat petice za vaše odvolání?
Neviděl jsem jí a nemám o ní žádnou informaci. Pokud existuje, ať se jí někdo zabývá.

Jaký máte na festival názor nyní, po jeho skončení? Vlasta Chromá, který vaše kroky v komunální politice poměrně často kritizuje tvrdí, že se dvoudenní hluk daly vydržet, že v Benešově jsou podstatnější záležitosti…
To ano. Problém je ale v tom, že pořadatelé nám něco slíbili a to nedodrželi. Právě proto tenhle festival už napřesrok stoprocentně nebude. Byl to nějaký pokus přivést do Benešova nějakou kulturu a ten se nezdařil. Teď už víme, že tudy cesta nevede.

Říkáte, že pořadatelé něco slíbili a to nedodrželi. Myslíte tím intenzitu zvuku?
Samozřejmě! My jsme je na to upozorňovali s tím, že při Sázava Festu byly lokality, které hlukem byly zasažené. vysvětlovali jsme jim, že jim můžeme dát výjimku na hraní, což jsme jim také dali. Současně jsme je ale upozornili, že je tím nezbavujeme odpovědnosti za dodržení hlukových limitů daných zákonem.

Překračování zvukových norem bude nyní řešit hygiena?
Ano. Nejspíš pořadatelé dostanou pokutu od Krajské hygienické stanice a zúřaduje to za ně Celní správa podobně, jako tomu bylo v případě Sázava Festu.