Autor pěti románů a několika sbírek povídek čerpá tematicky z prostředí, ve kterém vyrostl a důvěrně je poznal. Za romány Selský baroko a Rybí krev byl oceněn v letech 2006 a 2013 cenou Magnesia Litera a jeho některá díla byla přeložena do osmi světových jazyků.

Setkání s autorem provázel slovem profesor benešovského gymnázia Pavel Hoza, který úvodem charakterizoval autorovu poetiku, přiblížil prameny jeho tvorby a vedl s ním rozhovor o tvůrčí práci.

Nenechte si ujít: Miloš Brt se učil přežívat na pustém ostrově

V podání samotného autora zazněla ukázka z jeho posledního románu Dešťová hůl, demonstrující úsporný vypravěčský styl, kterým ale dociluje velkého účinku. Vyvrcholením příjemného a kultivovaného večera se stal umělecký přednes Hájíčkovy povídky Anděl na půdě v podání herečky Táni Fišerové, nové tváře literárního festivalu. I zde nás autor znovu zavádí na český venkov, tentokrát o Vánocích. Hudební doprovod na klávesy obstaral osvědčený Zdeněk Dočekal.

Velký ohlas a živý zájem návštěvníků ve zcela zaplněné kavárně jistě potěšil všechny organizátory festivalu. Jiří Hájíček je velkým vypravěčem příběhů o lidech a jejich osudech. Tento večer nás o tom znovu přesvědčil.

Josef Kučera

Čtěte: Ať se dohodnou sami, myje si město ruce