„Událost nám byla oznámena v sobotu v 17.04 hodin. Hořel les o rozloze 500 x 500 metrů. Na místě zasahovalo celkem deset jednotek požární ochrany, konkrétně dvě profesionální jednotky z Benešova a z Vlašimi a dobrovolné jednotky z Bystřice, Benešova, Mrače, Soběhrd, Struhařova, Václavic, Čerčan a Bukovan. Dobrovolná jednotka Neveklov pak zálohovala benešovskou stanici,“ informoval tiskový mluvčí HZS Středočeského kraje Tomáš Bakalář.

Požár smíšeného lesa na Benešovsku.Požár smíšeného lesa na Benešovsku.Zdroj: Deník/Jana Hájíčková

Podle něho byla likvidace požáru vyhlášena v neděli ráno po dohlídce, přes noc zůstala na místě dobrovolná jednotka Benešov se správcem lesa.

„V půl sedmé ráno byl na místě velitel z Benešova, který provedl kontrolu termokamerou. Nenašel žádná ohniska, ale nařídil dohlídku majiteli lesa dalších 24 hodin a doporučil mu, aby místo minimálně týden sledoval. Tyto požáry jsou zvláštní tím, že se dokážou šířit v kořenovém systému, proto to sledování,“ vysvětlil Bakalář.

Ilustrační foto.
Motorkář sjel v lesích u Rabyně do svodidel. Záchranáři už mu nedokázali pomoci

Příčina je v dalším šetření. Vyšetřovatel požáru stanovil škodu po dohodě s majitelem na 120 tisíc korun. Uchráněné hodnoty vyčíslil na 5 tisíc korun. Škoda vznikla na třech hektarech, z toho dva hektary byly oplocené.