Cestující do Týnce nad Sázavou se v zastávce v Máchově ulici museli vyhýbat hoře odpadků ležících i mimo koš. Ještě neobvyklejší pohled se však nabízel v dolní části ulice Červené Vršky, u křižovatky s ulicí Rubešovou. Někdo do tamní nádoby vyhodil nejen bílou bundu, ale také péřový polštář.

A dal si navíc i práci s tím, aby uklízení četě pracovníků z technických služeb (TS) „pěkně osladil.“ Rozpáral totiž bleděmodrý sypek a jeho obsahem zahltil koš. Navrch vytvořil asi třicet centimetrů vysokou „čepici“ a nastláno bylo také kolem koše. Zbytek zařídil vítr. Ten prachové peří rozfoukal v části ulice.

„Lidé vyhodí všechno možné. Od bicyklů, různých kol, pneumatik až po pračky či lednice,“ vyjmenoval Bohumil Rataj, ředitel TS Benešov bohatý sortiment zboží, které nakonec, i když až přičiněním pracovníků TS skončí tam, kam by je jejich majitelé měli sami doručit. Tedy do v kontejnerů k tomu určených ve sběrném dvoře v ulici Na Spořilově.

Odpadkový koš v benešovské ulici Červené Vršky, pondělí 17. června 2024. | Video: Zdeněk Kellner

Pondělní případ je podle šéfa TS ale pouze pokračováním řady předešlých. „Má je na svědomí jediný člověk. Víme, kdo to je a známe také jeho zvyky. Má svou oblíbenou trasu Hodějovského – Máchova – Červené Vršky. Z kontejnerů, zpravidla na papír a plasty vyndavá tříděný odpad a přesouvá ho do odpadkových košů a jejich okolí,“ uvedl Bohumil Rataj.

Připomněl ale také, že tentýž člověk má na svědomí i nepořádek na toaletách v autobusové čekárně dopravního terminálu. „Naposledy ucpal záchodovou mísu nějakou bundou a také sešlapal koš na odpadky,“ popsal.

Případy, které popisuje ředitel technických služeb už několikrát řešila také Městská policie Benešov.

„Na toho pána je vedeno několik správních řízení, protože také likvidoval koše,“ sdělil velitel strážníků Radek Stulík.Podle něj si ale tento muž dal v poslední době pokoj. „Nevím, jestli případ, který popisujete je jeho práce. Každopádně pokud to byl on, budeme muset v tomto směru znovu zvýšit svou činnost,“ dodal.