Starší vnímají dobu před revolucí pozitivněji. Mladí by zakázali KSČM
Podle nejnovějšího průzkumu společnosti NMS Market Research pro Paměť národa hodnotí jednoznačně kladně sametovou revoluci jen 36 procent lidí nad 40 let. Názory na sametovou revoluci a dobu před rokem 1989 se liší podle vzdělání a věku. Starší a méně vzdělané osoby předrevoluční dobu vnímají pozitivněji. Mladší generace komunismus odmítá, klonila by se k zákazu KSČM.
Zapomínáme? Podle průzkumu zřejmě ano. Svoji roli hraje jistě nostalgie, která přináší spíše kladné vzpomínky, nepříjemné ustupují. Mladí lidé, kteří dobu před rokem 1989 nezažili, o komunismu smýšlejí střízlivěji, pakliže vědí, o čem je řeč. O moderní historii, tedy i o převratu v roce 1989, se ve školách učí stále jen sporadicky.
Kladně sametovou revoluci hodnotí třetina Čechů ve věku nad 40 let. Vysokoškoláci ji vidí pozitivněji (57 %) než Češi s nejnižším vzděláním (22 %). Na život čtvrtiny Čechů (27 %) neměla sametová revoluce žádný vliv. Téměř pětina (17 %) si myslí, že jejich život změnila k horšímu.
Častěji si to myslí Češi s nejnižším vzděláním (24 %) než středoškoláci (13 %) a vysokoškoláci (9 %). Průzkum v podstatě potvrzuje polarizaci české společnosti, která je patrná v posledních letech u parlamentních i prezidentských voleb.
„Stav společnosti souvisí s naším vztahem k minulosti. A zdá se mi, že o stavu společnosti rozhoduje víc vzdělání než to, kde a jak žijeme,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel společnosti Post Bellum a zakladatel Paměti národa.
Nezapomeňme
Paměť národa slaví 30 let svobody společně se 30 Městy Paměti národa ve všech krajích. Nejde nám o pořádání ohňostrojů, chceme společně s městy vytvořit něco s trvalou hodnotou. Zapojená města natáčejí vzpomínky lidí, které budou uloženy ve sbírce Paměť národa. Někde vznikají filmové dokumenty či výstavy a školy se s podporou měst zapojují do našeho vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů.
V některých městech se ale Paměť národa přímo zapojuje i do organizace oslav pádu komunismu: v Hradci Králové spolu s městem pořádá koncert, v Brně se jihomoravská pobočka Paměti národa podílí spolu s několika dalšími spolky na hlavních oslavách 30. výročí pádu komunismu. Program akcí, které pořádáme nebo podporujeme po celé České republice, najdete na www.nezapomenme.cz.
V neděli 17. listopadu v 17.11 hodin se symbolicky rozezvoní zvony ve všech kostelích, ve městech i na vesnicích. Spolupráci Paměti národa potvrdila Česká biskupská konference a Ekumenická rada církví. Před samotným zvoněním osloví Paměť národa prostřednictvím obecních rozhlasů veřejnost s připomenutím významu svátku svobody a demokracie.
V Praze přineseme program 17. listopadu přímo na Národní třídu prostřednictvím projekcí „Paměť národa: 1989“ na domy. V rámci programu Korza Národní se odehrají v 17.00, 18.45 a ve 20 hodin. Na Národní třídě bude 17. listopadu také k vidění výstava Střípky revoluce s prvky tzv. rozšířené reality. Svým chytrým telefonem může každý „rozpohybovat“ fotografii na výstavním panelu a z videa se dozvědět více o zobrazovaném příběhu.
Ať už jste kdekoli, můžete být s námi 17. listopadu při tradičním předávání Cen Paměti národa, protože je z Národního divadla budou přenášet živě od 20 hodin Česká televize a Český rozhlas Plus. Letos oceníme pět statečných lidí z pěti postkomunistických zemí Děkujeme, že s námi oslavíte svobodu!
Tým Paměti národa