Na závěr hokejové sezóny 2007/2008 se výběr benešovských a vlašimských hokejistů z 5. a 6. tříd zúčastnil Mezinárodního turnaje v ledním hokeji v Mostě Easter Cup 2008 a podařil se jim pořádný úspěch, když skončili stříbrní.
Turnaje se zúčastnilo dvanáct týmů z Německa a Česka, které byly nalosovány do čtyř skupin po třech mužstvech. Benešovský výběr osmnácti hráčů startující pod hlavičkou HC Rytíři Vlašim se v základní skupině střetl s týmem HC Dvůr Králové nad Labem–Náchod a HC Litoměřice. Hlavním cílem stanoveneným realizačním týmem byl postup ze základní skupiny, a tím se vyhnout již méně atraktivním bojům o 9. – 12. místo.
První zápas na turnaji, a také klíčový, odehráli Benešáci s Litoměřicemi a ač byli po celou dobu lepším týmem, zvítězili pouze 1:0. Výhra, jak se později ukázalo, otevřela cestu ze skupiny, jelikož Litoměřice prohrály i druhé utkání ve skupině. V závěrečném zápase základní skupiny podlehli žáci 0:3 velice silnému týmu sestaveného, také ze dvou měst, a to z Dvora Králové nad Labem a Náchoda. Prohra, ale nemohla nic změnit na postupu ze skupiny a účasti v play off.
Postupový klíč turnaje byl jednoznačný, každý zápas v play off zaručoval pro vítězné mužstvo postup do bojů o medaile a poražený byl „odsouzen“ k utkání o umístění.
Kluci z okresu narazili na silný tým Lasselsberger Plzeň. Do střetnutí nastupovali s již splněným cílem, který si dali před turnajem, a tudíž neměli co ztratit. Na Plzeň hned od úvodního vhazování doslova vlétli, zcela ho zaskočili tvrdou a agresivní hrou u mantinelu, která byla podporovaná bezchybnou obranou. Soupeř byl natolik překvapen, že na úvodní branku Benešova už nedokázal zareagovat a v závěrečné druhé třetině, hrálo se na 2 x 15 minut čistého času, se nedokázal již brankově prosadit. Žákům okresu se povedl vstřelit ještě jeden gól, a po skončení zápasu se plzeňští trenéři a především fanoušci nestačili divit.
Postup Benešova/Vlašimi do semifinále byl opravdu nečekaný a příští soupeř Spartak Choceň jako vítěz prvoligové soutěže mladších žáků Pardubického kraje byl favoritem. Začátek zápasu byl ve znamení velkého tlaku soupeře, který přestáli kluci bez úhony a navíc otevřeli skóre. Chocenští sice srovnali, ale okresní borci odpověděli dvěma góly na začátku druhé třetiny a během čtyřiceti vteřin získali rozhodující náskok. Choceň už pouze zkorigovala na konečných 3:2 a tým Benešov/Vlašim si otevřel brány finále.
Tam je čekal soupeř ze základní skupiny HC Dvůr Králové nad Labem–Náchod. Úvodní ceremoniál před závěrečným utkáním organizátoři zvolili po vzoru mistrovství světa a kromě všech světelných a zvukových efektů byl každý jednotlivý hráč při vstupu na led představen a vše bylo završenou státní hymnou. Tento zážitek, který si určitě budou všichni kluci pamatovat hodně dlouho, vystřídal tvrdý boj o zlaté medaile, který nechtěl nikdo prohrát. Severočeši byli favoritem a soupeř dělal všechno proto, aby mu co cestu za titulem nevíce ztížil. Nechybělo moc a málem se mu to povedlo, když měli žáci z benešovského okresu v první třetině dvě gólové šance, z kterých ale nevytěžili kýženou branku a když se ani Náchodší neprosadili, první část skončila bez branek. Ve druhé třetině si soupeř hned od začátku vytvořil velký tlak a v 17. minutě, během 30 vteřin dvakrát gólově udeřil a bylo rozhodnuto. Výběr Benešova a Vlašimi, tak skončil na vynikající druhé příčce.
„Přesto že kluci byli po finále hodně zklamaní musím uznat, že soupeř byl nad naše síly a zisk stříbrných medailí je jak pro nás osobně, tak i pro benešovský a vlašimský mládežnický hokej velkým úspěchem,“ zhodnotil finále a zisk stříbrných medailí trenér Ladislav Pessr .

Produtktivita hráčů Benešov/Vlašim: branky a přihrávky – Košťálek 3+0, Šulek 0+2, Herwig 1+0, Matula 1+0, Václav Prchal 1+0, Veselka 0+1, Zídek 0+1.

FOTO: Horní řada zleva: vedoucí mužstva Herwig, Košťálek, Polívka, Pessr ml., asistent trenéra Zderadička, Drahoš, Beran, Zderadička ml., Crhán, Hrdlička, trenér Pessr. Prostřední řada: Matula, Mejzlík, Václav Prchal, Šulek, Vojtěch Prchal, Veselka, Herwig ml., Zídek. Spodní řada: Gabriel, Jelínek. Foto: Radek Košťálek

VIKTOR HERWIG