Za iks roků, co sleduji zápasy Tomáše Plekance v televizních přenosech (a že jich bylo) jsem nezaregistroval z úst Milana Antoše ani jiných odborníků v podstatě ani náznak kritiky na způsob jeho hry. Po zápase v Olomouci je všechno jinak. Najednou to není skvělý kapitán národního týmu, nebo opora Komety, která hraje „strašně šikovně“. Teď je to kapitán Kladna a dělá „všechno“ proto, aby bylo úspěšné. A stále častěji to prý je za hranou.

Za vším vidím nekonečné papouškování v českém mediálním prostoru. Jeden napíše, že Jaromír Jágr chce uzavřít extraligu, a málem se strhne hon na čarodějnice, kde si pod vlajkou morálního práva vylije na ikoně českého sportu svoje jedovaté sliny každý, kdo si koupí vstupenku na hokejový mač.

Teď je na řadě Plekanec, a co stačilo? Aby jeho hru napadl paradoxně jeho kamarád Radek Smoleňák. On vše odstartoval, když jeho Hradec v Kladně rupnul. Když jeho názor rozmázl tisk, šel Plekanec za katr po půl minutě zápasu v Litvínově. V podstatě za nic…

Poté, co zbytečným zákrokem v závěru zranil olomouckého Orsavu, je v podstatě vyvrhelem. Zatímco o hlavu vyšší obránce Švrček, který ho mlátil do hlavy, je hrdina, protože k hokeji přece pěsti patří, že? Mimochodem stejnou, ne-li horší kritiku zaslouží Kladeňák Dotchin, také on šel na malého Káňu neférově.

Kladenský kapitán možná advokáty v minulosti potřeboval nebo i potřebuje, média ho vláčela mnohem víc než nyní a hokej je vůbec nezajímal. Současné smršti se může jedině lehce usmát, jako to udělal po nedělním utkání do kamer České televize. V Montrealu, kde hrál roky, se píše o hokeji jinak a hráč toho musí ustát jistě víc než u nás.

Jen k legendám se tam chovají jinak, s úctou.

Milan Antoš se jako hráč vyznačoval hlavně tím, že se dostával soupeři (i bez břitvy) také pod kůži, ovšem jeho kariéra je s Plekancovou nesrovnatelná. Třeba by nyní přivítal, kdyby si někdejší kapitán reprezentace a hrdina mnoha světových akcí posypal hlavu popelem a slíbil, že už to nikdy neudělá.

To je ovšem nesmysl.

Ale co, i Tři veteráni viděli ve zkaženém království výměnu sloganů. Že bychom je modifikovali na Plekanec (kapitán národního týmu) - našinec! Plekanec (kapitán Kladna - zločinec?

Tak špatně na tom ale snad ještě nejsme.