Přes 800 platících diváků tak sledovalo zápas jako vždy s očekáváním tuhé bitvy, osobních soubojů a jiskřivé atmosféry. Tu nakonec ovládli Vlašimští 7:4 po skvělém obratu, když prohrávali už 1:4.
Nástup hráčů na led se neobešel již tradičně bez nejmladších hokejových nadějí, které se divákům předvedly v minizápase o první pauze.

Za mohutného diváckého povzbuzování byla vhozena úvodní buly a všichni hráči do toho od začátku šlápli naplno. První střelu sice na benešovského Štěpánka vyslali domácí, od třetí minuty ale začal úřadovat Benešov. V rozmezí 2 minut a 17 vteřin nasázel čtyři góly jak pekař chleba do pece.

Nejprve zametl vyražený puk do prázdné klece nepokrytý Sládek. Vzápětí našel Dušek najíždějícího Starce, který v pádu přehodil Holánkův beton. Když se pak domácí obranou prodral zkušený matador Kaňka a potřetí překonal Holánka, začalo to být s Rytíři nahnuté.

Zkoprnělí vlašimští fanoušci jen s otevřenou pusou sledovali narůstající benešovské skóre. Posledním hřebíčkem do rakve byl únik dva na jednoho, po kterém Dušek zvýšil v 6. minutě na hrozivých 4:0 pro Benešov.

Domácí tak sáhli po záchranné brzdě a vybrali si oddechový čas.
Rozjetý Benešov se však sám zastavil, když krátce po sobě fauloval a nabídl tak soupeři téměř dvě minuty trvající dvojnásobnou početní výhodu. Šance domácím hokejistům nechyběly, ale ležela na nich deka. Rytíři se na ledě chvíli pletli jeden druhému, přejít přes střední pásmo bylo obtížné. Benešov hýřil možná až přehnaným sebevědomím a tak se po spálené tutovce, když proti Formánkovi obstál brankář Holánek na výtečnou, jen usmívali.

Rytíři nic nezabalili a začínali vystrkovat růžky. Nejprve unikl Svoboda, kterého zastavila Štěpánkova vyrážečka, poté v oslabení ujel Matějka, tomu ale benešovský brankář vypíchl puk hokejkou. V 15. minutě si už ale Vlašimáci připsali první zářez. Po závaru před brankou se Ondrigovi podařilo prostrčit kotouč do benešovské klece. Sám proti Holánkovi se v závěru třetiny ocitl Mrva, ale jeho střelu zastavily Holánkovy betony. Hezké gesto fair play ukázal Michal Kaňka, který bez cizího zavinění upadl a odvolal signalizovaný trest.

Do druhé třetiny si Rytíři přinesli přesilovou hru a také jasnou dominanci při buly. Ve 23. minutě ale domácí faulovali a šli do čtyř. V oslabení přišla Bauerova chvíle. Na modré obral Janáče o puk a upaloval s Kucharčíkem dva na jednoho. Krásnou přihrávkou z otočky nahrál Kucharčíkovi, který na sebe navázal obranu i pozornost gólmana a naservíroval kotouč Bauerovi zpět před odkrytou klec – 2:4.
Rytíři pomalu ale jistě přebírali otěže zápasu. Lvi se sice snažili navázat na střelecký potenciál z první třetiny, ale proti nim stál v bráně neprůstřelný Holánek. Puky se na něj lepily jak mouchy na mucholapku, ale do brány neproklouzly. V polovině zápasu vzplály před benešovskou svatyní emoce a pěstmi se do sebe pustili vlašimský Kučera s benešovským Stejskalem. Za to byli oba odměněni bouřlivým potleskem od publika a předčasnou sprchou od hlavního sudího. Oba soupeři se snažili pohnout se skóre ve svůj prospěch a tlačili se do brány. Nepovedlo se to však ani Trpišovskému, ani Kaňkovi.
Ve 38. minutě opět udeřila Vlašim. Svým důrazem mezi kruhy se od Košťálka přes Svobodu dostal puk až ke zcela volnému Soukupovi a ten jej zametl do odkryté branky. Domácí hráči a fanoušci se dostávali do varu, zatímco soupeř a jeho fanoušci uvadali. Krásnou tečku za druhou třetinou napsal Ondriga, který vyslyšel skandování domácích fandů “Ještě jeden!” a v přesilovce trefil 7 vteřin před sirénou vyrovnání.


Ve třetí třetině se vlády na ledě definitivně ujala Vlašim. Formánek sice zkusil prověřit Holánka, ten byl ale na jeho výpad připraven. A tak si slovo opět vzali vlašimští. Bauer dostihl vypíchnutý puk a všiml si volného Svobody, na kterého benešovská obrana trestuhodně zapomněla. První jeho střelu bekhendem Štěpánek vyrazil betonem, odražený puk z otočky už ale cestu do klece našel.
Vzápětí šli domácí do čtyř, ale v oslabení opět zahrozil Trpišovský. Kolem Holánka Rytíři vytvořili neprůstřelný val a co přeci jen prošlo, s tím si brankář hravě poradil.
Publikum hnalo Vlašim za vítězstvím a některé nepotrestané zákroky, jako byl ten mířící na Ondrigovu hlavu, neslo dost nelibě. Ve 47. minutě nastřelil Kucharčík tyč. O minutu později si šel odpočinout na trestnou lavici benešovský kapitán a Vlašim po 15 vteřinách trestala. Důrazný Soukup vybojoval puk, nabil na modrou Bauerovi a jeho bomba prosvištěla až do sítě. Marné byly pokusy Lvů, Holánek je do klece nepustil. Na hokejky se jim usadila nervozita a nepomohl ani oddechový čas. Zmar benešovských podtrhla stoprocentní gólová šance Starce, kterého tváří v tvář vyčapala Holánkova lapačka.
Poslední naděje svitla hostům pět minut před koncem 3. třetiny díky přesilové hře. Benešov byl ale bez šťávy a ta tam byla lehkost a sebevědomí ze začátku utkání. Dvě minuty před koncem sáhli hosté po power play. A to byla chvíle pro Ondrigu, který dovršil svůj hattrick a stanovil konečný výsledek zápasu na 7:4. Celý zimní stadion zaplavila vlna euforie a diváci aplaudovali ve stoje fenomenálnímu obratu.

„Kdo letos zavítal na derby, viděl neskutečnou morální sílu vlašimského mužstva, které v prvních minutách spadlo na úplné dno, ale dokázalo se od něj odrazit a nadechnout se k nevídanému obratu. Hráči v čele s Holánkem sklidili zasloužené ovace. Za hráče tímto děkujeme divákům, že i přes počáteční nezdar s námi vydrželi až do konce a svým povzbuzováním nás hnali dopředu.“ řekl k utkání asistent trenéra Vlašimi Tomáš Vondráček a ještě pozval diváky na příští domácí zápas, který se uskuteční v sobotu 13.10. od 17:30 na ZS ve Vlašimi. Soupeřem bude celek z Rakovníka.“

Rytíři Vlašim - Lev Benešov 7:4 (1:4, 3:0, 3:0)
Branky: 15. Ondriga (Svoboda, Horálek), 24. Bauer (Kucharčík), 38. Soukup (Svoboda, Košťálek), 40. Ondriga (Bránský), 44. Svoboda (Bauer, Košťálek), 48. Bauer (Soukup), 49. Ondriga (Horálek) – 3. Sládek (Holánek L., Rittig), 4. Starec (Dušek), 5. Kaňka, 6. Dušek (Starec). Rozhodčí: Hruška – Kálal, Větrovský. Vyloučení: 6:7, navíc L. Holánek (BN) 10 min, Stejskal (BN) a Kučera (VLA) oba 5 min. + OK. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 825. Průběh utkání: 0:4, 7:4.

Vlašim: M. Holánek – Pessr J., Drahoš, Pessr V., Bauer, Horálek, Beránek, – Matějka, Kucharčík, Slanina – Ondriga, Svoboda, Soukup, – Kučera, Košťálek, Bránský, – Trpišovský. Trenéři: Slabý, Vondráček

Benešov: Štěpánek – Janáč, Kotýnek, Bursík, Fedoročko, Stejskal, Rittig, Korvas, – Dušek, Karpov, Holeš, Holánek L., Sládek, Kohout, Mrva, Kaňka, Formánek, Starec, Zderadička, Patočka. Trenér: Kaňka

AUTOR: Klára Vondráčková