Michael Frolík může být v nové sezoně jednou z hlavních hvězd extraligy. Čtyřiatřicetiletý vítěz Stanley Cupu z roku 2013 se po deseti letech představí v domácí nejvyšší soutěži díky smlouvě s Libercem. Připustil, že po dvou posledních nepovedených sezonách chce hlavně zase cítit radost z hokeje.

"Minulý rok jsem byl ve Švýcarsku, v Lausanne jsme se ale nedomluvili na pokračování. V posledních dvou sezonách jsem toho moc neodehrál, byly fakt zvláštní. Loni jsem odehrál asi 25 zápasů, pořád tam byly nějaké přestávky, do toho zranění, na olympiádě jsem seděl skoro měsíc… Do celé sezony jsem se pořádně nemohl dostat," řekl  Frolík.

"Zvažoval jsem něco v Evropě, ale postupně jsem dospěl k možnosti zkusit něco doma. Ten správný čas nejspíš nastal. Tím, že budu bydlet v Praze, jsem se snažil najít si něco poblíž. A Liberec byl pro mě první volba," dodal Frolík, podle něhož ho lehce kontaktovalo také Kladno, ale spíš ho jen naťuklo.

Majitel Rytířů Jaromír Jágr už dříve avizoval, že Frolíka si jeho klub nemůže dovolit kvůli vysoké gáži. 

Příprava v Příbrami: Rytíři Kladno - Dukla Jihlava (3:1)
Rytíři se představí v Příbrami, Berouně i Rakovníku. Nebo i u soutoku?

Jágr celkově nerad angažuje starší hráče s vyšší platem, raději dává možnost borcům, jimž se kariéra z různých důvodů zadrhla a zkouší restart. Někdy se nepovede, jako v případě Martina Réwaye nebo Davida Stacha, jindy se trefí, to bylo třeba u Nicka Hlavy či Marka Baránka. Letos se zase spekuluje, že by mohl dorazit ex-vsetínský a ex-budějovický obránce Ondřej Slováček. 

Výjimkou v Jágrovu portfoliu smluv je Tomáš Plekanec. Toho majitel Rytířů uznává pro jeho dokonalý přínos mužstvu nejen body, ale celkově hrou a vystupováním mimo led. Vyšší věk a výše smlouvy v tomhle případě nehrají roli. 

Frolík hrál za Kladno jen dvě sezony v době, kdy by skutečně mladíčkem, vždyť začínal v šestnácti letech. To bylo v roce 2004. Pak prožil báječnou kariéru v NHL, hlavně v Chicagu, s nímž získal Stanley Cup. Za Rytíře nehrál ani ve výlukové sezoně 2012/13, kdy bylo v mužstvu  už pět borců z NHL, a tak zamířil na pomoc do Chomutova. Tehdy si naposledy zahrál zápas na ledě Kladna, když mu JJ 68 povolil po hlasování fanoušků nastoupit v dresu Pirárů a ti pak 4. listopadu padli 1:7.

O necelý rok později už Frolík v Zámecké zahradě a také doma v Kamenných Žehrovicích pózoval se Stanley Cupem. 

Další šance na návrat byla letos, ani ta nevyšla. Dočká se ještě kladenský fanoušek jména Frolík v modrobílém dresu?

Vítězslav Bílek
Řisuty ulovily velkou rybu, skvělého kanonýra Vítězslava Bílka