Ve vlašimském parku se pod pódiem u zámku sešlo pětkrát víc lidí, než o den dříve v největším středočeském městě, hokejově proslavenějším Kladně.

Organizátor akce, vlašimská radnice, na ni nezajistil žádné mobilní toalety a tisícům návštěvníků sloužil pouze jediný stánek s občerstvením.

„Nás tato návštěva překvapila a zájem lidí nás potěšil," přiznal vlašimský starosta Luděk Jeništa. „Na druhou stranou přiznávám, že jsme takovou návštěvnost nečekali a byli jsme trochu zaskočeni. Kdybychom tušili, že přijde tolik lidí, určitě bychom se lépe postarali o sociální zázemí a komfort příchozích. Bylo by tu třeba pět stánků s občerstvením a určitě bychom přizvali i security službu. Místy to bylo v zázemí už na hraně," uvedl Jeništa s tím, že lidem v parku byly k dispozici toalety za infocentrem a v letním kině.

Vedení města také podle starosty počítalo i s tím, že část lidí se dojde občerstvit a ulevit si do nedaleké restaurace Blaník.

„Tady byly z těch pěti tisíc lidí na záchodě snad čtyři tisíce," potvrdila s nadsázkou službu konající servírka zmíněné restaurace.

Podle vlašimského starosty nic dopředu nenapovídalo tomu, že zájem ze strany veřejnosti bude tak veliký i vzhledem k tomu, že jsou v plném proudu dovolené. Organizátoři počítali s tím, že přijde asi patnáct set lidí.

„Hodně lidí také možná přijelo na zpěváka Michala Davida a na skupinu Keks, všimli jsme si, že v hledišti bylo hodně přespolních," dodal starosta Jeništa s tím, že je to do budoucna poučení o tom, že žádnou akci nesmí podcenit. „Příště si dáme určitě větší pozor," přislíbil starosta.

Nedostatečně zajištěnými službami vlašimská radnice žádný předpis neporušila. To potvrdili i krajští hygienici na oblastním pracovišti v Benešově.

„Žádná hygienická norma výslovně neupravuje počet mobilních toalet a stánků s občerstvením na veřejné akci. Organizátor, v tomto případě Město Vlašim, by ale měl dbát vzhledem k počtu lidí na komfort akce a dostatečné a důstojné zázemí pro návštěvníky," řekla vedoucí komunální hygieny Krajské hygienické stanice Středočeského kraje oblasti Benešov Hana Jupová.

                                                                                                                                                                  KAREL CHLUMEC