Proslavilo ho úchvatné bruslení, dokonalé souhry s hokejovým dvojčetem Pavlem Paterou, či bekhendový blafák při nájezdech. A hlavně gól těsně před koncem finálového zápasu na mistrovství světa 1996 ve Vídni, který značil český titul po jedenácti letech čekání.

Na ledě byl ale i při dalších památných momentech celého českého sportu. Na olympiádě v Naganu, kde Češi získali svoje nejcennější zlaté medaile historie, byl důležitý mužem rozhodující buly, po níž Petr Svoboda trefil sladký vítězný gól do sítě Rusů.

Procházka se trefil celkem ve třech finálových zápasech MS, v tom je unikátní. Kromě Vídně 1996 také v Petrohradu v roce 2000 do sítě Slováků a o rok později překonal finského gólmana a pak byl na ledě i u vítězného zásahu Davida Moravce. Mimochodem oba teď patří mezi spolukomentátory hokejových přenosů v České televizi.

Vedoucí Sparta přivítala Kladno, za které po delší pauze nastoupil i Jaromír Jágr.
Je rozhodnuto, Kladno se Spartou naplní O2 arenu a pomohou Ukrajině

V klubové kariéře je Martin Procházka nejvíc spjat s Kladnem, kam přišel jako mladý kluk ze sousedních Kralup nad Vltavou. Zazářil už vedle centra Radka Gardoně a po jeho odchodu trenér Neliba zařadil Martina procházku k sehrané dvojce Pavel Patera – Otakar Vejvoda. Byl to dokonalý tah a Kladno díky téhle trojce bylo mezi nejlepšími kuby v republice, i když extraligu se mu vyhrát nepovedlo. I kvůli tomu, že v roce 1995 vyřadil Procházku z bojů litvínovský Václav Nedomanský.

Celá Blue Line, jak se formaci Kladna přezdívalo, se následně přesunula do zahraničí, kde hrála za AIK Stockholm. Martin Procházka poté zkoušel štěstí i v zámoří, ale Toronto pro něj nebylo úspěšnou štací a v nejslavnější lize světa se neprosadil ani později.

V Evropě to bylo jiné. Zahrál si s úspěchem za Vsetín (vystřelil mu titul), Vítkovice (dovedl je k bronzu i stříbru v extralize), pak za ruský Omsk.

V závěru kariéry ještě úspěšně pomáhal Kladnu a s Pavlem Paterou pořád patřili mezi nejlepší hráče ligy. Celkem v Kladně odehrál 606 extraligových duelů a vstřelil v nich 260 branek. Přidal i 108 dalších utkání a 53 gólů.

Kariéru ukončil v německém Regensburgu, poté se stal trenérem třetiligových Řisut, také se prosadil v taneční soutěži Star Dance, když hvězdy tančí, dělal mluvčího české hokejové reprezentace.

Je členem Síně slávy českého hokeje, Síně slávy kladenského hokeje a čestným občanem města Kladna.

Každopádně je jedním z nejslavnějších hokejistů, kteří Českou republiku kdy reprezentovali.