„Člověku hokej chybí, ať je to jak chce. Navíc když člověk vyjede na led právě tady, kde vyrůstal, tak něj dýchne trochu nostalgie. Navíc z dětí mě viděla hrát jen dcera, která je nejstarší, kluci ne,“ říkal po utkání a rozhovor právě kvůli synům musel přerušit.

Blížil se totiž sám Jaromír Jágr a Tomáš Horna chtěl svým dětem zprostředkovat společné foto s nejlepším českým hráčem všech dob. „Jsem rád, že mám u sebe kluky a že si to společně užíváme. Oba jsou sportovně založeni, starší už hraje fotbal, tyhle věci mě dělají šťastným,“ povídal muž, který se o svých životních peripetiích vyzpovídal otevřeně pro server bezfrazi.cz.

Hodně odvážné, nicméně takový byl i během hokejové kariéry, kdy se beze strachu vrhal mezi soupeřovy obránce a dával pěkné góly.

Vánoční hokejová exhibice legenda Kladna. Tomáš Placatka
Placatka s návratem neváhal ani vteřinu. Je to respekt ke klubu i kamarádům

Dokonce jako jediný Kladeňák ovládl anketu České televize Gól roku, kdy se v nájezdu na třineckého gólmana Vojtka otočil o 360 stupňů a zavěsil.

Odvážně působil také při nedělní exhibici a bylo vidět, že po zkušenosti s prací kondičního trenéra fotbalové Sparty a Českých Budějovic je i v dvaačtyřiceti letech pořád ve formě. „Byl jsem asi třikrát na ledě, ale nohy už člověka neposlouchají jak by chtěl. Nicméně nějaké věci máš naučené a děláš je spontánně. Přece jen celý život jsem hrál hokej, nějaké automatismy tam jsou,“ vysvětloval svou herní pohodu, ale dodal: „Tady to nebylo o tom dát góly, ale sejít se. Je fajn, že se takové akce dějí, že se my, bývalí spoluhráči sejdeme, popovídáme a zavzpomínáme.“

Mimochodem v kabině byl s Jiřím Zemanem a Michalem Havlem první, hned se usadili a všechno probírali. „Jako kdysi na tréninku, úplně se mi to vrátilo do vzpomínek,“ zasnil se Tomáš.

Vánoční exhibice kladenských legend na ledě. Martin Ančička
Snad dvacet let jsem v Kladně nebyl, teď se vracím častěji, prozradil Ančička

Kladeňáky pochválil za to, jak parádní atmosféru „starým pákám“ vytvořili. „Atmosféra byla úžasná, čekali jsme míň lidí než přišlo. Ale v Kladně je zimák specifický a skvělou atmosféru tady dokázaly udělat v minulosti třeba i jen dvě tisícovky diváků. Ten zimák je na tohle prostě stavěný,“ usmál se a doplnil, že právě proto ho hráči mají rádi. „A je vidět, že fanoušci také. Mají rádi nejen zimák, ale prostě hokej a mě jejich povzbuzování pomohlo vybavit si myšlenky na dobu, když jsem ještě sám hrál,“ zůstal nostalgický.

A doufá, že se do útrob stadionu ještě minimálně jednou vrátí, za dva roky přece slaví kladenský klub stovku let od založení a Jaromír Jágr už teď hráč upozornil, aby zůstali ready, že se s nimi počítá! „Jo jo, říkal to, abychom se udržovali a nebyli tlustí. Takže když podmínku splním, budu moci a dostanu pozvánku, rád dorazím,“ dodal se smíchem někdejší juniorský světový šampion.

Moc Čechů se takovým triumfem pochlubit nemůže.