1. Nařežte si, popřípadě i ohoblujte dřevěné součásti, z nichž budete lavičku sestavovat. Jde o delší a kratší díly nohou lavice a delší a kratší díly budoucí sedací plochy.

2. S pomocí lepidla (voděodolná disperze) a svěrek začněte spojovat hranoly určené pro sedák s hranoly jedné nohy lavice. Dbejte na kolmost sedáku a nohy! K sobě slepené hranoly ještě pojistěte hřebíky. Vězte, že lepidla bude potřeba dost.

3. Sestavte nohu na druhé straně sedáku. Jestliže jste v předcházejícím kroku postupovali přesně, druhá noha bude hotová cobydup. Hřebíky jakžtakž drží slepený korpus pohromadě, ale určitě postahujte nohy i sedák svěrkami, dokud lepidlo pořádně neuschne.

4. Po zaschnutí lepidla obruste nejen sedák, ale celou lavičku dohladka a jemně (netřeba zakulacovat) srazte hrany sedáku.

5. Ujistěte se, že jsou nohy stejně dlouhé a s pomocí vodováhy zjistěte, jestli lavice stojí rovně. Opatrným zarovnáním (ořezem a dobroušením nebo jen sbroušením) odstraníte i případné „vrklání“.

6. Je vhodné nohy zespoda osadit ještě dvěma nožičkami z kovu nebo odolného plastu, které budou lavici lépe izolovat od vlhkosti ze země.

7. Lavičku se hodí namořit (například olejovou lazurou, odstín vašeho gusta) a ještě ji pak můžete dát voděodolný bezbarvý nátěr, který nepozmění barvu původního namoření.