Návod na výrobu velikonoční dekorace na hrob:

| Video: Youtube

Doba před Velikonocemi patří po období Dušiček a Vánoc k nejfrekventovanějším časům návštěv hřbitovů. Spojena bývá často nejen s návštěvami příbuzných v místech, kde má rodina pohřbeny své blízké, ale i s jarním úklidem a výzdobou hrobových míst po zimě. Jak hrob vkusně vyzdobit? Jakými květinami a rostlinami hrobové místo osázet?

Barevné květinové aranžmá je jednou z možností, jak v období velikonočních svátků zkrášlit hrob.

„Tulipány jsou jednou z nejtypičtějších jarních květin a přicházejí v široké škále jasných, jarních barev. Narcisy jsou další velmi oblíbené květy a do vašeho květinového aranžmá dodají objem. Voňavé hyacinty pak přidají barvu i šmrnc. Pokud víte, jaký typ jarních květin nebo oblíbenou barvu měl váš milovaný rád, můžete začít s těmi a podle toho přidat další květiny,” doporučuje web Gaulden Monuments.

Květiny, kterými chceme uctít památku našich milovaných, mají i symbolický význam. „Tulipán představuje důvěru, náklonnost a trvalou lásku. Hycint je symbolem odpuštění a oddanost. Poselstvím narcisu je znovuzrození a naděje,” uvádí web Southern Living.

Do vázy můžete nařezat také zlatici, neboli „zlatý déšť“, větvičky břízy nebo kočičky. Někdo k nim přidává umělé jarní květy jako jsou tulipány nebo narcisy a dozdobí vajíčky a malou pomlázkou.


Nahrává se anketa ...

Velikonoční věnce

Věnce jsou skvělou dekorací na hrob v každém ročním období. Ty z květinářství nemusí být zrovna levná záležitost. Zvládnete je ale určitě vyrobit sami nebo ještě lépe zapojte rodinu včetně dětí.

„Můžete také vyrobit několik mini velikonočních věnců místo jednoho velkého, pokud chce každý předvést svou vlastní kreativitu,” radí Gaulden Monuments.

Velikonoční věnec z březového proutí:

Základ na jarní věnečky si můžete udělat z vrbových nebo březových proutků, nebo kovovou kostru pokryjte slámou, břečťanem nebo zelenými větvičkami. Variantou je i koupit si jako základ dekorace proutěný, slaměný nebo umělý věneček a za pomoci dekoračních prvků, provázku a tavné pistole si udělat věneček podle svých představ.

Ozdobné květináče

Pokud použijete květiny v květináči, vybírejte aby byl nižší a širší. Takové květníky snáz odolají i silnějšímu větru a nespadnou.

„Jako květiny na hrob pro jaro jsou oblíbené cibuloviny, například tulipány, hyacinty, modřence, narcisky a krokusy v kombinaci s mechem, osením, případně trávami. Další variantou jsou macešky, petrklíče, sedmikrásky a jiné spíše drobné kvítky,” doporučuje z čeho vybírat web Smuteční kytice.

close Velikonoční dekorace, kterou zvládne udělat každý. info Zdroj: Deník/Luboš Hájek zoom_in Velikonoční dekorace, kterou zvládne udělat každý.

Na ozdobu květináčů se používají stuhy, ozdobné provázky a zápichy s drobnými velikonočními dekoracemi jako jsou vajíčka, zajíčci, kuřátka nebo motýlci.

Výsadba na hrob

Na velikonoční výsadbu do záhonu na hrobu se hodí jarní cibuloviny jako jsou tulipány, hyacinty, narcisy, modřence, petrklíče, krokusy, macešky nebo sedmikrásky.

close Modřenec a narcisy, to je krásná barevná kombinace. info Zdroj: Deník/Luboš Hájek zoom_in Modřenec a narcisy, to je krásná barevná kombinace.

Doplnit je můžete o zakrslé varianty stálezelených keřů, jako je například zimostráz a cesmína, nebo o různě barevné vřesy.

Velikonoční svíčky

S nápadem, jak si můžete doma jen za pár korun vyrobit snadno velikonoční svíčky, přišel iReceptář. Můžete je pak položit na hrob jako ozdobu třeba do velikonočního osení.

Budete potřebovat:

 • 4 bílé čajové svíčky
 • 1 voskovku jakékoliv barvy
 • kolíčky na prádlo
 • vejce (podle počtu svíček, které chcete dělat)
 • svíčkový knot

Postup:

 1. Všechna vajíčka rozklepneme co možná nejvýše, tedy u užšího konce, a jejich obsah vylijeme do misky.
 2. Prázdné skořápky dobře vypláchneme pod vodou a necháme je vyschnout.
 3. Následně se můžeme pustit do přípravy vosku.
 4. Do ideálně staršího hrnce dáme 4 čajové svíčky zbavené knotu a necháme je rozpustit.
 5. Přidáme k nim také voskovku, která vosk krásně obarví.
 6. Do každé skořápky umístíme knot a připevníme jej kolíčkem.
 7. Zalijeme voskem a necháme svíčky asi hodinu zatuhnout.
 8. A máme krásné svíčky ve tvaru vajíček.

Velikonoční výzdoba na hřbitově:

| Video: Youtube

Vejce a kuřátka ano či ne?

Výzdoba na hrob je vždy otázkou osobního vkusu. Nemusí být vůbec drahá, za pár korun ji zvládnete vyrobit každý. Důležité je, aby byla hezká, vkusná, působila decentně a nebyla kýčovitá. O vhodnosti velikonoční výzdoby probíhala diskuse i na webu emimino . Tady jsou některé z odpovědí na otázku, zda patří na Velikonoce na hrob obarvená vejce, kuřátka nebo zajíčci:

 • Kriss Tina: „Něco decentního bych tam klidně dala. Já na hrob dávám věci, ze kterých mám radost já a o kterým vím (nebo si myslím), že by měli radost i ti, kdo tam leží.“
 • Stinga: „Ne, lepší je aranžmá z nějakých jarních květin - tulipány, narcisy, macešky.“
 • LiduNe: „Na hřbitov dávám výzdobu decentní, květinovou, ideálně dle ročního období a preferencí zesnulé osoby. Na Velikonoce jarní květiny, kočičky. Zajíčci a kuřátka jsou podle mě na hřbitově nevkusní, stejně jako vejce. Ale nikomu to neberu. Ať si tam každý dá, co se mu líbí.“
 • Buba mara: „Záleží také na tom, jak tam často chodíte. Není nic smutnějšího než vánoční ozdoby na hrobě ještě v červenci nebo zajíčci v listopadu. A protože třeba já to mám docela daleko a nejezdím na hřbitov tak často, tak máme jen univerzální květinovou výzdobu. Od jara do zimy tam pořád něco kvete.“