Ve čtvrtek 16. května již od šesti hodin ráno přicházeli na transfúzní stanici. Nakonec dorazilo 48 dárců, kteří mají za sebou již více odběrů a také 18 nováčků, prvodárců. „Například z Keblova dorazilo šest nových dárců,“ potvrdil předseda představenstva nemocnice Roman Mrva.

O tom, že dobrovolní hasiči krev darují často, mluvila také starostka OSH Benešov Dana Vilímková. „Zájem darovat krev je mezi hasiči veliký. Rozhodně nemusíme nikoho přemlouvat. Dokonce jsme se museli některým omluvit s tím, že mohou přijít kdykoliv jindy i mimo tuto akci. Celkem přišlo třiatřicet mužů a stejný počet žen,“ uvedla.

Zájem hasičů kvitoval také Roman Mrva. „Je to velmi dobrá zpráva, že mezi námi je pořád mnoho lidí, kteří chtějí udělat něco navíc a pomoci pacientům a lidem, kteří potřebují krev. Sám jako záchranář vím, že mnohdy rozhodují sekundy. S hasiči se často potkáváme na výjezdech a jejich spolupráce si velmi cením, zvláště ještě, když si navíc najdou čas přijít darovat krev. Za to jim velice děkujeme,“ řekl.

Dárcovství krve

Bezpříspěvkovým dárcem krve se může stát každý zdravý člověk ve věku 18 až 65 let. Nemusí být občanem ČR, ale musí mít dlouhodobý pobyt v ČR, platné zdravotní pojištění a musí s ním být dobrá komunikace v češtině. O způsobilosti k dárcovství rozhoduje lékař, který se řídí směrnicemi EU.

Minimální odstup mezi odběry musí činit alespoň 10 týdnů. Odběry krve se v Benešově provádí v úterý a ve středu vždy od 6 hodin do 8.30 hodin. Počet odebraných dárců se reguluje podle potřeb nemocnice, takže je dobré se objednat – osobně nebo telefonicky 317 756 494 nebo 317 756 587 - kartotéka dárců.

Dále najdete informace na aktuálním stavu krevních zásob transfúzního a hematologického odděleni na internetových stránkách nemocnice ZDE.

Ilustrační foto.
Únik plynu prověřovali hasiči i policisté. Že by šlo o bombu, nepotvrdili
Z přednášky Cesta ke zdraví v sále Spolkového domu v Trhovém Štěpánově.
OBRAZEM: Ochutnávali smoothie z divokých bylin