Respirátory, které jsou součástí pohotovostních zásob, příslušníci Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR ve středu ráno ve velkém nakládali ve skladech Správy státních hmotných rezerv v Sedlčanech. Pro střední Čechy se jednalo 426 250 kusů na necelých čtyřiadvaceti paletách. Putovaly do Benešova, kam si pro ně ve čtvrtek přijedou dobrovolní hasiči z obcí s rozšířenou působností, starající se o další distribuci do jednotlivých regionů. Tak, aby se respirátory dostaly přímo k příjemcům v jednotlivých školách.

Na ráno vše připraveno

Nebývalý frmol však benešovská stanice zažila už ve středu. Nestačilo totiž jen zásilku vyložit z kamionu a uskladnit s tím, že „zítra to vypukne“. Aby rozdělování pro jednotlivé oblasti kraje klapalo a běželo bez prostojů, materiál bylo třeba rozbalit a rozdělit podle počtů stanovených pro jednotlivé obce s rozšířenou působností. Těch je v kraji 26 – přičemž pod některou spadá třetina okresu, pod jinou zhruba polovina – a někdy dokonce i celý (což se však týká pouze Prahy-západ a Rakovnicka).

Už ve středu se tedy hasiči postarali, aby na čtvrteční ráno měli v Benešově vše připravené. „Dobrovolné jednotky tak po příjezdu krabice s přidělenými respirátory pouze naloží – a bez dalšího zdržení s nimi budou pokračovat až na místo určení,“ konstatovala Fliegerová. Pro hasiče to není nic neznámého – už loni na jaře takto jezdili do Benešova pro zásoby dezinfekce, roušek i další materiál potřebný pro boj s koronavirem. Jen s tím rozdílem, že adresáty tehdy nebyly školy, ale obce, které se pak staraly o další rozdělování.