Pro jubilejní ročník se první část vrátí k nejklasičtější skladbě, Smetanově Vltavě.

„Ve druhém dějství budou výkony hasičů podkreslovat české skladby od Anety Langerové, All Stars Bandu a skupiny Kryštof. Představení vyvrcholí hudbou skupin Pink Floyd, Nightwish a vše zakončí symbolická Modlitba za vodu od kapely Hradišťan," informoval ratměřický starosta Viktor Liška s tím, že diváci nebudou samozřejmě ochuzeni o taneční vystoupení, projekci na vodní clonu, hru na vodní varhany a další zajímavé efekty.

A jak se vlastně zrodil nápad pořádat Hasičskou fontánu v Ratměřicích?

Všechno začalo při prvním ročníku Hasičského dne na Konopišti, kde ratměřičtí „dobráci" viděli vystoupení svých příbramských kolegů s jejich verzí fontány a nechali se inspirovat. Věděli, že jen s pořádáním dětských dnů a závodů si do budoucna nechtějí vystačit a čekali na ten správný impulz. Ten přišel v roce 2006.

„Původně byli shromážděni hasiči v kruhu kolem centrální proudnice. Z důvodu našich menších možností ať personálních či technických, jsme fontánu zamýšleli provádět v jedné řadě rovnoběžně s diváky jako v divadle. V šesti mužích jsme zkusili několik základních figur na rybníku Jordánek a shodli se, že to půjde. Jordánek se nakonec kvůli horší infrastruktuře nestal naší scénou, akci jsme začali připravovat na tenkrát dosti zarostlém rybníce Lazna," zavzpomínal na počátky Hasičské fontány režisér a dirigent představení František Voříšek.

Nakonec o ratměřické pouti v roce 2006 vystoupilo osm statečných hasičů v nových zásahových oblecích před třemi stovkami zvědavých diváků z Ratměřic a nejbližšího okolí. Celkové provedení dále zajišťoval strojník Pavel Jelínek, který obsluhoval dalších pět stabilních proudů, zvukař a režisér – dirigent, tehdy ještě stojící na čepu rybníka.

„Deset let, to je vlastně takové malé jubileum, chtěli bychom se ohlédnout za historií fontány. Loni jsme zařadili některé technické novinky a ne všechno nám vyšlo přesně tak, jak jsme si naplánovali. Proto bychom to chtěli letos dotáhnout do konce a všechny ty vychytávky z loňského roku použít tak, aby vše vyznělo ještě lépe než právě před rokem," dodal Viktor Liška.

KAREL CHLUMEC