Podle Romana Hudrlíka, velitele SDH Pecerady ale tolikrát letos nezasahovali.

„Letos jsme měli výjezdů méně,“ říká skromně velitel peceradských hasičů Roman Hudrlík. „Asi osmnáct,“ odhadl.

Dobrovolníci z Pecerad zasahují především při požárech a odstraňování následků živelných pohrom. Organizují ale také společenský život v osadě u Týnce.

V zimě pořádají lyžařský zájezd na hory. Na jaře to bývají například oblíbené Dětské olympijské hry nebo sběr železného šrotu. V létě pak hasičské závody završené taneční zábavou na přírodním parketu. A znovu v zimě, jak jinak, zábavy a plesy. Poslední takový, Hasičské posvícení, se odehrál ve Společenském centru Týnec. Na závěr roku se mohou znovu těšit děti.

„V požární zbrojnici pro ně chystáme Mikulášskou nadílku,“ upřesnil Hudrlík.

Vyvrcholením hasičské sezóny ale bude velká soutěž zásahových jednotek připravená právě SDH Pecerady na sobotu.

„Hasičská soutěž, Odborná příprava členů zásahových jednotek obcí a SDH Benešovska spočívá v tom, že na předem určené trase jednotlivé týmy hasičů splní zadané úkoly. Už teď jich mám připravených deset. Jsou mezi nimi například vyprošťování zraněného z vraku auta, dálková doprava vody nebo hašení požáru,“ upřesnil Hudrlík.

Trasa závodu povede z Týnce na Pecerady, Bukovany, Chlistov, Úročnici, Krusičany, dále na Netvořice s odbočkou na Chleby a Podělusy a zpět do Týnce.

Peceradský SDH má 83 členů. Techniku má uloženou v požární zbrojnici. Ta však je stále ve stavu rekonstrukce, která nebere konce.

„Abychom ji dokončili, potřebovali bychom ještě asi půl milionu korun. Dříve se o přísun prostředků staral poslanec František Vnouček. Bohužel předčasně zemřel. Od Týnce máme přislíbených sto tisíc. Pokud bychom je dostávali i v dalších letech, dokončíme rekonstrukci za pět let,“ přeje si velitel peceradských hasičů a současně i hasičů Okrsku Týnec.

Sbor dobrovolných hasičů v Peceradech byl založen 14. srpna 1921. První valná hromada se konala 9. července 1922. Za členy sboru se přihlásilo 88 občanů, z nichž bylo 17 členů zakládajících, 33 činných a 38 přispívající.

V prvním výboru pracoval starosta Antonín Procházka, místostarosta Bohuslav Novák, velitel Antonín Hruška a jednatel Jaroslav Šobíšek. Sbor začínal pracovat s ruční stříkačkou od firmy Smekal, Praha-Smíchov pořízenou za 31 tisíc korun.

Technik poprvé použili 15. října 1921 při požáru u Františka Havlíčka č.p. 31 v Peceradech.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE