Jeho informaci potvrdil také Jiří Černovský, velitel stanice Hasičského záchranného sboru Benešov.

„Na ploše zhruba sto krát dvě stě metrů hořela nejen sláma z posekaného obilí, ale vzplála také část ještě neposekaného obilného pole," sdělil Jiří Černovský.

Na místě podle zjištění Jana Hlaváčka zasahovali hasiči z dobrovolnických sborů v Čechticích, Zdislavicích a Trhovém Štěpánově a také jednotka HZS Vlašim.

„Ještě před příjezdem první jednotky se požár rozšířil a nebezpečně přiblížil k blízkému lesu a ohrožoval i dětský tábor, který se nacházel v blízkosti pole. Hasiči ale oheň dostali velmi rychle pod kontrolu. Čerpací stanoviště si zřídili přímo u rybníku Valcha. Celkem shořely přibližně tři hektary strniště a vzrostlého obilí," popsal podrobně událost Jan Hlaváček.

Ten den ale nebyl požár u Valchy jediným v této části Vlašimska. Už kolem třetí hodiny odpoledne hořela také sláma uskladněná na ploše zhruba 400 metrů čtverečních ve stohu na poli u Zdislavic.

Také na poli u Zdislavic vznikl požár v době, kdy tam pracovala zemědělská technika pro sběr slámy.

Požár se krátce rozšířil i do okolního strniště, ale jeho další šíření zabránili hasiči z SDH Zdislavice a HZS Vlašim. Dalšímu šíření ohně zabránilo oborání stohu. Slámu ve stohu ale hasiči zachránit nedokázali a nechali ji vyhořet. To samozřejmě pod kontrolou hasičů. Místem se totiž proháněl silný vítr, který žhavé zbytky slámy rozfoukával daleko do strniště.

„Příčiny obou požárů zatím zjišťujeme," řekl Černovský s tím, že v posledních týdnech mají hasiči mnohem více práce zejména na polích. „Za požáry, které jsme likvidovali, může technika, zatím jsme nezjistili nějaké nedbalostní jednání její obsluhy," poznamenal Jiří Černovský z HZS Benešov. „Pole jsou suchá a je potřeba dodržovat zvýšené opatrnosti. To platí i o lesích, kde by lidé v tuto chvíli rozhodně neměli raději ani kouřit a to přes to, že do lesů zatím vstup, kvůli nebezpečí vzniku požáru, zakázán není," dodal Jiří Černovský, velitel stanice HZS Benešov.