Hasiči z Hasičského záchranného sboru Benešov totiž zakoupí nové, daleko menší, a proto i mobilnější zásahové vozidlo. To by už v úzkých uličkách, s řadami zaparkovaných osobních aut, nemělo už mít takový problém, jako cisterna nebo auto s výsuvným žebříkem.

K nákupu vozidla, nejspíš značky VW Transportér, v hodnotě 1,5 až 1,8 milionu korun, ale sami hasiči nemají dost peněz. Proto požádali město Benešov o poskytnutí grantu. Jejich žádost pak projednala rada města.

Jenže, stalo se něco, s čím hasiči nepočítali. Rada jejich žádost smetla se stolu. Z radních, jak vyplynulo při pondělním jednání zastupitelstva Benešova, pro podporu nákupu hasičského auta zvedl ruku pouze starosta Jaroslav Hlavnička. A to bylo v ten okamžik málo.

Celý případ se pak přenesl na pondělní podvečerní jednání nejvyššího orgánu města, zastupitelstvo. A to pak, a dokonce jednohlasně, žádosti profesionálních hasičů vyhovělo.

Než ale komunální politici dospěli k tomuto závěru, o výdaji nemalé částky z městské kasy také dost dlouho a zajímavě diskutovali.

Ještě před tím jim ale velitel stanice HZS Benešov Jiří Černovský připomněl, jaká situace v Benešovských sídlištích při zásazích hasičů panuje.

„Dlouhodobě se tam potýkáme s problémy, kdy je velice obtížné, někdy dokonce nemožné přijet s požární technikou až k místu zásahu. Zejména se jedná o požáry menšího rozsahu, jako jsou kontejnery na odpad, kdy hrozí vznik větších škod a to hlavně na zaparkovaných autech," uvedl Černovský s tím, že hasiči na sídlištích zasahují také jako technická pomoc zdravotníků při snášení těžkých imobilních pacientů, nebo otvírají na žádost policie byty.
„V takových případech naše velká vozidla vytvoří překážku a do sídliště pak není kvůli tomu možné přijet ani odjet s další technikou," upozornil velitel stanice HZS .

Vzhledem k tomu, že profesionálové z HZS Benešov zajišťují požární ochranu Benešova prakticky kompletně, protože benešovská jednotka požární ochrany není schopná kvůli svému vybavení takové zásahy provádět a navíc, zhruba 60 procent všech zásahů HZS, se odehrává právě v Benešově, požádal Černovský o spoluúčast města při koupi nového vozu ve výši 750 tisíc korun.

Radní Luboš Machulda se ještě před hlasováním proto zeptal, zda HZS vozidlo v rámci své strategie nepřevede po nějakém čase do jiné obce.
Jiří Černovský ho ujistil, že speciálně vybavený automobil bude dislokovaný pouze v Benešově a to může být zaneseno i ve smlouvě, na základě níž Benešov hasičům peníze poskytne.

Vedení Benešova také vysvětlovalo, proč rada města příspěvek hasičům nedoporučila.

„Rada města je parta skrblíků, nechce nic dát," uvedl s úsměvem na tváři starosta města.

Jeho kolega, místostarosta Tomáš Podhola pak označil den, kdy rada příspěvek hasičům neodsouhlasila, za nešťastný. „Omlouvám se za to, byl to černý den rady města," řekl.

Pak už se hlasovalo a zastupitelstvo schválilo příspěvek ve výši padesáti procent pořizovací ceny vozu, nejvýše však už avizovaných, 750 tisíc korun jednohlasně i se souhlasem radních.

Nové zásahové vozidlo HZS Benešov by mělo začít obyvatelům města pomáhat už v příštím roce. Krajské vedení hasičů totiž HZS Benešov přislíbilo, že v případě, že Benešov přispěje, dodá zbytek peněz na nákup nového vozu.