Vznik dobrovolného hasičského sboru inicioval v roce 1879 farář Jan Fischer, který v listopadu při svolaném shromáždění v místní škole občanům městečka, kterých se hned přihlásilo třicet, vysvětlil důležitost hasičstva.

V přípravném výboru zasedl důstojný pán spolu se starostou obce Josefem Veselým, rolníkem Janem Balíkem, řezníkem Adamem Pickem a učitelem Antonínem Hronem, který byl po schválení stanov c.k. místodržitelstvím zvolený o Velikonocích 1880 také do výboru sboru jako velitel spolu se sládkem Václavem Čížkem, jenž se stal starostou, a řídícím učitelem Ferdinandem Radášem, který zastával funkci pokladníka.

První veřejné vystoupení už secvičeného sboru se odehrálo 16. května 1880, na nějž si 24 členů zakoupilo za své peníze plátěné uniformy. Na výstroj a výzbroj se skládali běžní občané, význačné osoby, rodáci i úřady.

Po opakovaných žádostech, které museli činovníci nakonec poslat až „Jeho Veličenstvu“ do Vídně, vyplatilo hasičům c.k. okresní hejtmanství v Sedlčanech 80 zlatých. Poté přispěl votický okresní výbor 50 zlatých a občanská záložna 30 zlatých.

K výzbroji se v květnu 1884 přidala nová stříkačka s dvaceti metry hadic. V roce 1891 si sbor zřídil sanitní oddělení, které měly na starosti čtyři ženy.
V roce 1897 se po úmrtí učitele Hrona stal velitelem sboru zámecký pán, hrabě Artuš Aichelburg, který sboru nechal vyšít a daroval původní první prapor. Jeho repliku současní členové SDH s finančním příspěvkem hasičské nadace opravili a pozítří ji do neustupovského kostela přinesou k vysvěcení.

Sobotních oslav 130. výročí založení sboru se zúčastní i potomci zámeckého pána a činorodého velitele, který zemřel v roce 1936.
Po II. světové válce, v jejímž průběhu spolková činnost prakticky ustala, se z hasičů stali požárníci. Obnovili si výstroj, namontovali na původní koňskou stříkačku kola s pneumatikami a na její tahání nafasovali trofejní nákladní auto. V létě roku 1947 kronika sboru zaznamenala velký požár panské stodoly, při němž lehla popelem úroda i stroje a na jehož likvidaci se sjelo deset sborů z okolí Neustupova.

Od roku 1951 až do roku 1978 se nikdo z členů neujal role kronikáře.

Sbor však žil prováděním cvičení, pořádáním plesů, pouťových zábav, zájezdů po republice i brigádami v JZD.

V roce 1979 si hasiči s pomocí MNV a JZD začali stavět novou požární zbrojnici, která měla být slavnostně otevřená ke stému výročí, ale kvůli nedostatku materiálu se stavba protáhla a ukončená byla až o rok později.

Ještě v roce 1981 se do Neustupova sjelo 16 sborů na požární soutěž, ale pak nastal spíše útlum. Před dvěma lety si hasiči objekt společenské místnosti a garáže, v níž mají cisternu Škodu 706 RTHP i požární stříkačku PS 12 znovu opravili. „V květnu jsme se zúčastnili okrskové soutěže v Budeníně. Významnější zásah jsme v poslední době neabsolvovali,“ popsal Jiří Vesecký, starosta dobrovolného hasičského sboru, jenž má oficiálně 25 členů a řadu příznivců, kteří nejsou členy dobrovolného spolku, ale pomáhají s organizací akcí.

POZVÁNKA NA OSLAVU 130. VÝROČÍ ZALOŽENÍ sobota 8. srpna – 14 hodin

close zoom_in Vysvěcení repliky praporu sboru v kostele Nanebevzetí Panny Marie, průvod k hasičské zbronici, oslava ve společenské místnosti za účasti potomků hraběte Artuše Aichelburga.

O Kozlův hasičský počin hlasujte ZDE.