Sobotního odpoledne a noc zhodnotil  Jiří Černovský, velitel benešovské požární stanice, který plnil úlohu hlavního rozhodčího.

Jakou formu měla příprava venkovských jednotek požární ochrany?

Všichni zúčastnění si prošli teoretickou přípravou, která se tradičně skládala z nácviku třídění zraněných a resuscitace. Tu školili ti nejpovolanější – profesionálové z okresního střediska Zdravotnické záchranné služby Benešov. Druhý blok školení se skládal z teorie požární problematiky a z psychologie, kterou přednášela Eva Biedermanová, psycholožka Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.

Co na posádky hasičských zásahových vozidel čekalo?

Po večeři, když se setmělo,  vyrazila všechna družstva na trať. Absolvování soutěžního kolečka znamenalo si poradit se dvěma velkými značně náročnými disciplínami, kde zasahovala celá skupina najednou  ve vzájemné součinnosti. Byl to požár budovy kravína  a dopravní nehoda s velkým počtem raněných. Zejména u dopravní nehody si někteří hasiči sáhli na dno svých sil.

Zdatnými soupeři jim byli profesionálně namaskovaní figuranti, kteří jim provedení disciplíny vůbec neulehčovali a snažili se tak navodit prostředí reálného zásahu. Nad vším dohlíželi rozhodčí z HZS Benešov a ZZS Benešov.

Kolik lidí obětovalo víkend pro uspořádání cvičení?

Celkem se sobotního taktického nočního cvičení zúčastnilo 13 soutěžních družstev, 70 figurantů, přes 50 rozhodčích a několik posádek ZZS, kteří cvičení využili ke své odborné přípravě a tím už tak běžně vysokou úroveň cvičení ještě zvýšili.

Pořadatelé z SDH Přestavlky si zaslouží velké uznání za uspořádání tak náročné akce. Cvičení se zúčastnilo i poměrně hodně diváků, kteří na zasahující hasiče obdivně vzhlíželi. Mě osobně ovšem chybí podpora ze strany Okresního sdružení hasičů  ČMS. Na to, kolik lidí se účastnilo, za vedení OSH ČMS se tam nikdo neukázal. Pouze členové některých odborných rad fungovali jako rozhodčí, ale jednalo se o lidi, kteří tam šli sami za sebe.