„Celkem se sjelo na školení a výcvik s dýchací technikou  šestatřicet dobrovolných hasičů jednotek obcí a posádka protiplynového vozidla Hasičského záchranného sboru na doplnění potřebných dýchacích přístrojů," objasnil Bohuslav Králík, velitel votických hasičů.

Při zahájení byli členové jednotek seznámení s tématem cvičení a s prostorem výcviku. Dále se uskutečnilo   45 minutové školení „dobráků" o údržbě a používání dýchacích přístrojů.  Potom se jednotky i s technikou přemístily do prostoru výcviku ve Voticích, na nádvoří bývalého zámku.

Téma cvičení

Velitel zásahu zjistil od občanů a policie, že se pravděpodobně   jedná o požár se dvěma ohnisky.   Majitel uvedl, že se v objektu nachází hořlavé kapaliny pravděpodobně ve 4 nebo 5 kovových  nádobách a že postrádá jednoho pracovníka, který je zřejmě uvnitř.

1.ohnisko se nachází v přízemí  s možností rozšíření požáru do vyšších pater budovy.

2.ohnisko je v suterénu objektu, kde se má požár možnost rozšířit  na uskladněné pohonné hmoty a hrozí výbuch  par těchto hořlavých kapalin.

Scénář likvidace požáru ve Voticích

Na první ohnisko požáru bude útočit jedním proudem přes rozdělovač družstvo CAS 15 MAN SDH Votice 1 + 5. Po likvidaci požáru provede průzkum podlaží, kde se pravděpodobně nachází pohřešovaná osoba. Družstvo se vybaví vyváděcím dýchacím přístrojem.

Po nalezení pohřešované osoby velitel družstva požádá o posilovou jednotku  a o přenosné lehátko, neboť nalezená osoba je v bezvědomí. Velitel zásahu posílá na posilu  pravého proudu od rozdělovače  SDH  Olbramovice 1 + 4 na vynesení zraněné osoby.

Současně na  druhé ohnisko požáru bude útočit jedním proudem od rozdělovače družstvo CAS 32 T815 SDH Votice 1 + 3 posílené družstvem  DA 12 SDH Votice o 2 členy družstva. Po dosažení cíle – likvidaci požáru, provádí družstvo průzkum podlaží. Po nalezení kovových nádob provádí chlazení nádob a povolává posilu svého družstva.

Velitel zásahu vysílá družstvo SDH Jankov v počtu 1 + 4 na posílení levého proudu od rozdělovače a k vynesení nalezených  nádob s hořlavinou. SDH Miličín, SDH Vrchotovy Janovice a zbylá část družstva DA 12 SDH Votice jsou ponechané v záloze pro případné střídání.

Finále cvičení

Po vynesení zraněné osoby provádí likvidaci prvního proudu  zbytek družstva DA 12 SDH Votice, strojník  CAS 15 SDH Votice a polovina družstva SDH Vrchotovy Janovice.

Po vynesení nádob s hořlavinou provede na pokyn velitele zásahu likvidaci druhého proudu jednotka SDH Miličín, strojník CAS 32 T815 SDH Votice a druhá polovina družstva SDH Vrchotovy Janovice.

Po úklidu a kontrole  materiálu následuje vyhodnocení cvičení velitelem zásahu – cvičení. Doplnění dýchacích přístrojů provede HZS Benešov.