Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SDH Zahrádka v sobotu 5. září oslaví 110. výročí

Zahrádka /LIDÉ SVATÉHO FLORIÁNA/ -Sbor dobrovolných hasičů v obci Zahrádka u Maršovic byl založený 3. března 1899 a organizačně zařazený do župy Benešovské. Až do roku 1901 nebyly však o činnosti sboru nalezeny jiné záznamy. První dochovaná písemná zpráva je až z 16. března 1902. Zakladatelem sboru byl Václav Dvořák.

26.8.2009
SDÍLEJ:

Hasiči se po brigádě v lese připravují na oslavy výročíFoto: SDH Zahrádka

První sjezd hasičů se konal 5. června 1910 v Zahrádce, za účasti 90 členů, pod vedením Františka Mušky. Hasiči se scházeli na schůzích třikrát, až desetkrát ročně se zaměřením na školení členů a to jak po stránce odborné tak i praktické. Nebylo výjimkou, že bylo ročně provedli až pět cvičení.
Velké úsilí sbor věnoval preventivní činnosti při prohlídkách obytných a hospodářských budov, zejména před sklizní obilí a topnou sezónou. V pozdější době bylo nutné zapojení sboru do brigád při údržbě výstroje a výzbroje členů, ale i samotné zbrojnice. Hasiči se rovněž podíleli na zemědělských pracích či sběru surovin. Velká pozornost byla věnovaná úzké spolupráci se sousedními sbory. Později se konala častá cvičení pro veřejnost a téměř každoročně se uspořádal hasičský ples a maškarní bál.

Zápisy například uvádí i nelichotivé záležitosti, že hasiči občas k požáru nevyjeli, neboť nebyli koně. V roce 1931 sbor za 33 tisíc korun koupil od táborské firmy Mara motorovou stříkačku o výkonu 35 HIP.

V letech 1942 - 44 byla činnost sboru v důsledku vystěhování obce přerušená. Po skončení válečných hrůz se občané vraceli do svých domovů, ale nacházeli jen torza toho, co opouštěli. Nastala doba budování a obnovy. Postupně se modernizovala i požární technika.
V roce 1956 zakoupili hasiči první televizor v obci a umístili jej do budovy tehdejšího MNV v Zahrádce. V roce 1965 byla zakoupená za 26 050 Kčs nová stříkačka typu PPS 12, výrobek SVA Havířov. Obměněná byla v roce 1970 a za dalších pět let byla pro potřeby sboru zakoupená Tatra 805. V této době došlo ke sloučení obcí pod MNV Maršovice.

Od roku 1980 byly zahájené práce na přestavbě nové zbrojnice z bývalého čp. 6 v Zahrádce. Objekt byl vykoupený a po třech letech usilovné práce členů sboru i pomoci občanů, kdy bylo odpracováno 4 600 hodin byla stavba dokončená. V roce 1993 obdržel sbor od JZD vozidlo Robur se stříkačkou PPS 12.

Za uplynulé období prošlo sborem hasičů v Zahrádce více než 100 členů, při průměrném ročním stavu 17 členů. V posledních letech nebyly zaznamenány žádné větší akce. Naposledy tomu bylo při povodní v roce 2002. Průběžně se sbor podílí na obnově zeleně a úpravě okolí podél komunikace v Zahrádce. Dále je organizovaný sběr druhotných surovin a údržba části toku Janovického potoka. Ve spolupráci s Úřadem městyse Maršovice bude provedená oprava hasičské zbrojnice.

S využitím Hasičské kroniky okresu Benešov a podkladů kronikáře Antonína Lupače k 110. výročí.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE.

Autor: Ladislav Jerie

26.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bourání v Táborských kasárnách.
13

V Táborských kasárnách začalo tento týden bourání

Nové přístroje poslouží ortopedickému oddělení v benešovské nemocnici.
5

Na ortopedickém oddělení operují s novými přístroji

OBRAZEM: Při Hubertovské jízdě se rozloučili s jezdeckou sportovní sezónou

Benešov - Desátý ročník Hubertovské jízdy uspořádaly v sobotu 14. října žákyně čtvrtého ročníku Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy v Benešově. Tato tradiční akce symbolizuje každoroční rozloučení s jezdeckou sportovní sezonou. Akce se zúčastnili především ušlechtilí koně z pomněnické stáje.

Pozor! Tři pejsky hledají od pátku zoufalí majitelé

Jankov - Tři pejsci se ztratili v pátek 13. října v odpoledních hodinách majitelům u obce Pičín u Jankova. Jedná se o křížence jezevčíka tmavě hnědé až černé barvy. 

Do nové školky na benešovském Spořilově už chodí děti

Benešov /FOTOGALERIE/ – Do měsíčního zkušebního provozu vstoupila v pondělí 16. října novostavba MŠ Úsměv na sídlišti Spořilov II. Dokončení montovaného objektu nabralo zpoždění kvůli bourání precizně postavených gruntů z poloviny sedmdesátých let minulého století.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení