Od dobrovolných hasičů, kde se ženy už nějakou tu dobu vyskytují, přeskočila Michaela, jako první žena vůbec, k profesionálním hasičům. Do této doby v hasičském záchranném sboru ženy sloužily jen na operačních střediscích nebo na odboru prevence a ochrany obyvatel. „Celkem máme 10 550 profesionálních hasičů a z toho 969 žen. Žádná z nich dosud ale nesloužila ve výjezdu,“ říká generální ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček, který je přesvědčený, že přijetí Žďárské otevře dveře i ostatním ženám.

Dvaatřicetiletá Michaela Žďárská vystudovala střední školu s maturitou zaměřenou na cestovní ruch. Před třemi lety se po přestěhování do Dolních Měcholup přihlásila na inzerát, který nabízel místo u dobrovolných hasičů. „Splnila jsem podmínky. Bylo mí více než 17 let a byla jsem fyzicky zdatná,“ vzpomíná Žďárská.

Od té doby se novopečená profesionální hasička zúčastnila u dobrovolných hasičů 49 výjezdů. Jako svůj nejnáročnější zásah uvádí požár bytu v ulici Černokostelecká v dubnu loňského roku. Mezi čtrnácti popálenými lidmi bylo i sedm dětí. „Z psychologického hlediska považuji za svou výhodu právě ženskou empatii. Myslím, že především pro děti může být ženský hlas při zásahu příjemnější,“ říká Žďárská.

Mužského kolektivu v profesionální hasičské výjezdové jednotce se prý nebojí. „Moje první směna je až v sobotu. Nicméně u dobrovolných hasičů je to v pořádku, tam jsme si na sebe zvykli a jsme sžití,“ popisuje Žďárská a dodává, že má naštěstí ráda černý humor, který je mezi hasiči rozšířený. Vlček přiznává, že takové prostředí pro ženu nemusí být jednoduché. „Stávající osazenstvo sboru je velmi maskulinní a do sebe uzavřené,“ dodal.

Holešovická hasičská stanice nebyla vybraná náhodou. Díky rekonstrukci, která byla dokončená na přelomu roku, má potřebné hygienické zázemí a prostor pro oddělenou šatnu. Ve starších stanicích by právě tento požadavek mohl být problémem.

Budoucí hasičky potřebují vytrvalost a sílu

První profesionální žena-hasička se nejvíce obávala fyzických testů, ve kterých musela splnit stejné požadavky jako muži. „Díky tomu, že dělám TFA sport, který je víceméně fyzickou přípravou na výjezd, to pro mě bylo jednodušší,“ vysvětluje Žďárská. Toughest Firefighter Alive (TFA) je silový víceboj, který simuluje práci hasičů, a to včetně plné hasičské výstroje. Součástí je i nošení osmdesátikilových figurín, skákání přes překážky a motání hasičských hadicí. Kromě fyzické zdatnosti musela Žďárská zvládnout psychologické a zdravotní testy, přitom se jí netolerovaly žádné úlevy z podmínek, které mají předepsané muži.

Dívkám snícím o práci profesionální hasičky by prý řekla, ať si za tím hlavně jdou a využijí všechnu sílu, protože jí budou potřebovat. Ať hodně cvičí a splní si svůj sen. Žďárská se prý nejvíce těší na spoustu nových zážitků, zkušeností a především na pomoc lidem.

V zahraničí ženy u výjezdových hasičských jednotek už slouží. „V okolních státech, v rámci západní Evropy, pracuje u výjezdu zhruba 3 - 5 procent žen. Ve Spojených státech je to číslo podstatně vyšší – až téměř 20 procent,“ říká Vlček a dodává, že nechce dělat žádné rozdíly mezi ženami a muži. Pokud hasičky splní všechny požadavky, které jsou vyžadovány po mužích, nevidí prý důvod, proč by ve výjezdových jednotkách nemohly pracovat.