„Rozhodli jsme se vzhledem k tomu, že obec nemá sběrný dvůr a zbytečně se platilo za likvidaci elektro odpadu odpadové firmě,“ potvrdil důvod účasti v programu zástupce vítězného sboru Bohuslav Kovář a dodal: „Velice nám to pomáhá např. zakoupením nových sportovních souprav a triček pro kolektiv mladých hasičů a sportovní jednotku sboru. Financování kulturních a sportovních akcí.“

Sběr hasiči z Chotýšan vyhlašují pravidelně. „Jednou do roka máme velký sběr železného šrotu a elektrospotřebičů. Ve spolupráci s obecním úřadem jsme zřídili místo pro odkládání nepotřebných elektro spotřebičů a lidé sami odvážejí nepotřebné spotřebiče na toto místo. S obcí spolupracujeme dvakrát do roka na sběru nebezpečného a objemného odpadu. Mladá generace nám pomáhá při sběru,“ popsal Kovář.

Sbor v Chotýšanech má v současnosti 92 členů, aktivní je i jeho sportovní jednotka. Zapojit se do projektu Recyklujte s hasiči doporučují jeho zástupci i kolegům z dalších obcí a sběr odpadu považují za velký finanční přínos pro sbor na různé aktivity, kdy nemusí zatěžovat rozpočet obce.

Na první desítku dále dosáhly SDH Zlonice, SDH Křinec, SDH Kostelec nad Černými Lesy, SDH Lužná, SDH Rožďalovice, SDH Brandýsek, SDH Slapy nad Vltavou, SDH Chrášťany a SDH Černošice-Mokropsy.

Hasiči ve Středočeském kraji uskutečnili za devět let fungování projektu 2618 svozů vysbíraných spotřebičů a na odměnách od Elektrowinu za to získali přes dva miliony korun.

„Sbory dobrovolných hasičů působí skoro ve všech obcích ČR a jsou občany vnímány jako spolek, který se stará o bezpečnost, kulturu a sportovní vyžití v obci, na svou činnost si ale vždy musely finanční prostředky obstarat, jednou možností byl přitom i sběr šrotu,“ připomněl Jan Aulický, ředitel kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. „Chráníme nejen občany, ale i životní prostředí. Proto chceme projekt i nadále podporovat,“ zdůraznil Aulický.