Nudíte se? Kupte si medvídka mývala… Na oblíbenou filmovou hlášku si dozajista vzpomněli hasiči ze stanice v Mnichově Hradišti, když vyjížděli do akce začátkem letních prázdnin. Úkol a cíl byly jasné: v mnichovohradišťské Smetanově ulici odchytit mývala, který nejspíš utekl neznámému chovateli. „Našel si skrýš v koruně vzrostlé třešně na zahradě rodinného domu. Asi po dvaceti minutách se podařilo mývala za pomoci nastavovacího žebříku a odchytové tyče sundat a umístit do transportní klece,“připomněl Holomčík. S tím, že následně byl mýval převezen do záchranné stanice v Huslíku u Poděbrad. Její vedoucí Luboš Vaněk nicméně připomíná: tam byste ho nyní už hledali marně; podařilo se ho umístit. Mýval našel nový domov u jednoho z nadšenců, kteří se chovu těchto zvířat věnují.

Hlavní tahy opanovali koně i labutě

Rozhodně také nikoli „nudný“, ale podstatně nebezpečnější byl odchyt koní na dálnici D1 počátkem listopadu. Čtyři koně nebyli ve dvoře, jak se zpívá ve známé písničce, ale 2. listopadu po půl třetí odpoledne se nacházeli u Naháče: na 29. dálničním kilometru utekli z přepravníku a vydali se směrem na Brno. „Operační důstojník vyslal na pomoc profesionální hasiče z Benešova a Říčan a dobrovolné hasiče z Mnichovic a Senohrab,“ konstatoval Holomčík, podle jehož slov se podařilo zjednat nápravu během čtyřiceti minut. Nezraněné koně hasiči pochytali na 31. kilometru, kam si pro ně přijel majitel s přepravním vozem.

Nahlášení požáru reklamní tramvaje.
Hasiči jeli na pomoc zbytečně: kvůli televizi, hodinkám i chytrému mobilu

Pro změnu s ptáky se bylo třeba vypořádat na silnici druhé třídy z Rudy do Nového Strašecí, která je i významnou příjezdovou komunikací k dálnici D6. Tam se nedaleko novostrašeckého nádrží usadila labutí rodinka. Na asfaltu se jí zalíbilo natolik, že odmítala silnici opustit, i když se ji k tomu snažila přimět dvoučlenná hlídka městské policie. Povedlo se, až si strážníci přivolali na pomoc hasiče. Dobrovolná jednotka z Nového Strašecí využila plachty i stínicí síť na plot – a pak už se labutě s mláďaty podařilo vytlačit ze silnice do přilehlého rybníka.

Jiná labuť zaměstnala kolínské hasiče, a to už během minulé zimy. Oznamovatel nahlásil, že potřebuje pomoc, jelikož přimrzla k ledu uprostřed rybníka Peklo. Stejně se situace jevila i hasičům, když dorazili na místo: v dálce bylo vidět nehybnou labuť, která se nepohnula, ani když dělali hluk. Jeden z nich se tedy oblékl do takzvaného suchého obleku a vyrazil na pomoc. „Pomocí paddleboardu a dvou seker s ostrými hroty se vydal po tenkém ledu ke zvířeti. Jak už to v obdobných případech bývá, když se po poměrně vysilující cestě dostal k labuti na pár metrů, ta vyskočila na led – a majestátně odkráčela na opačnou stranu rybníka,“ přiblížil Holomčík vývoj událostí.

Psa zachraňoval automobilový žebřík

Hasičům také utkvělo v paměti dobrodružství se psem, kterému vyjeli na pomoc v květnu do Stochova. Byl pondělní podvečer a středně velký hafan se dostal na střechu třípodlažního bytového domu. Zdálo se, že bude nejsnazší nalákat ho zpátky ke střešnímu oknu – to se ale jednotce z místní stanice nepodařilo. Na pomoc tedy přijelo z Kladna lezecké družstvo vybavené i automobilovým výsuvným žebříkem. V jeho koši se pes dostal bezpečně na zem, kde ho převzala majitelka.