Hasiči zdroj dýmu objevili nikoliv v objektu Jawy, jak se domníval oznamovatel, ale za silnicí vedoucí do Zbořeného Kostelce. Dokonce nehořelo ani v tamním domě pro sociálně slabé, ale vedle něj.

„Vlastně se nejednalo o požár," upřesnila Lucie Ratajová z benešovské kriminálky.

„Tamní obyvatelé tam vypalovali kabely a vzhledem k tomu, že lidé z okolí viděli, že od Jawy, kde hořelo už čtyřikrát, stoupá černý dým, zavolali složky Integrovaného záchranného systému," popsala událost, která se stala v pondělí kolem osmnácté hodiny.

Na místě zasahovali vedle profesionálních hasičů z Hasičského záchranného sboru Benešov také týnečtí strážníci a hlídka z obvodního oddělení Policie České republiky Týnec nad Sázavou.

„Kolegové z Týnce šetří případ jako krádež kabelů. Nyní dojde k výslechu podezřelých osob," dodala policistka s tím, v současné době policisté zjišťují, kde podezřelí kabely, jichž bylo na místě činu zajištěno více druhů, získali. Hodnotu měděných kabelů odhadli policisté na 36 tisíc korun.

Týnečtí strážníci z místa incidentu podle velitele Městské policie Týnec Tomáše Klenovce převezli k podání vysvětlení muže, který se na Brodcích pohyboval, ale nebydlí tam. Kromě toho mají podle starosty Týnce Martina Kadrnožky strážníci ještě další povinnost.

Město se incidentem na Brodcích totiž také bude dál zabývat.

„Městská policie Týnec nad Sázavou připraví podklady, které budou odeslány na projednání na odbor životního prostředí do Benešova – tedy orgán oprávněný takové situace řešit," vysvětlil starosta Týnce Martin Kadrnožka.

Strážníci se tak připojí k dalším státním složkám, které se vypalováním kabelů na Brodcích zabývají, tedy policii a hasičům.

Kdy bude vyšetřování trestního činu krádeže a přestupku poškozování životního prostředí ukončeno, ale zatím jasné není.

Na Brodcích hasiči v posledních měsících zasahovali celkem už čtyřikrát. Vedle pondělního hašení kabelů likvidovali jeden neúmyslný a dva úmyslné požáry. Při nich vzplál po vykradení sklad a naposledy v pondělí 29. července nástrojárna.