Hasiči si tak zkusili v praxi, jak obléknout psy do speciálního postroje. „Poté za pomoci výškové techniky AP37 prováděli vytažení psa v podvěsu a následné slanění se psem na zem,“ uvedl velitel říčanské stanice. Hasiči-lezci se tak seznámili s chováním atestovaných psů a nacvičili potřebnou manipulaci při potřebě psa přemístit na místo nasazení.

Spolupráce hasičů, lezců a kynologů a jejich psy je podle velitele stanice nezbytná. „Zejména při možném nasazení při vyhledávání osob ze sutin zřícených objektů a budov, kdy je v místě zásahu nasazen kynologický tým a hasiči provádí jištění tohoto týmu a další potřebné úkony,“ uvedl Roman Hejzlar.

Jak podotkl velitel stanice, Hasičský záchranný sbor ČR povolává kynologickou skupinu pražských strážníků k vyhledávání osob zavalených sutinami zřícených budov nejčastěji při výbuchu plynu, nehodách při provádění stavebních prací, při nelegální demontáži nosných kovových konstrukcí nebo při zřícení střech vlivem přírodních živlů.

„K nasazení kynologické skupiny k záchranným pracím v rámci ČR dochází i při dalších mimořádných událostech, kdy je třeba lokalizovat nebo vyloučit přítomnost zavalených nebo zaklíněných osob, jako jsou například závaly při výkopových pracích, nehody v průmyslové výrobě, pády a sesuvy většího množství sněhu, dopravní nehody apod.,“ dodal.