Cvičení se zúčastnilo 16 jednotek, což je oproti minulému roku dvojnásobný počet. „Byly zde například sbory na pozorování ze Samechova, Benešova, Bedrče, Přestavlk u Roudnice nad Labem. Nejdále to k nám mělo družstvo z Budyně nad Ohří,“ informoval David Znamenáček, starosta pořádajícího SDH Přestavlky u Čerčan.

Cvičení začalo v sobotu ve 14 hodin příjezdem a úvodním nástupem, po němž následovalo praktické školení ve vyprošťování osob z osobního i nákladního vozidla a z autobusu. Resuscitace se trénovala na šesti figurínách.

V další fázi se v sále hostince sešlo 35 figurantů a rozhodčích, kteří obdrželi organizační pokyny. „Výjezd na trasu byl v 19.10 hodin. První disciplína obnášela třídění osob a základní protipožární opatření při nehodě autobusu,“ popsal zahájení cvičení David Znamenáček.

Při druhé disciplíně se zásahové jednotky zdokonalily v hašení požáru budovy za použití dýchací techniky bez masky, vyhledávání osob a komunikaci mezi členy bez vysílaček. V třetí disciplíně jednotky vyhledávaly v těžkém terénu účelově zamaskovanou osobu zavalenou stromem, poskytly jí první pomoc a zajistily její transport.

"Tajná čtvrtá disciplína byla fyzicky náročná, protože obnášela vyjít prudký kopec u Mezihoří, vylézt na posed a evakuovat z něho zraněného paraglidistu, kterého představovala sedmdesáti kilogramová figurína,“ vysvětlil starosta pořádajícího sboru.

K dalším úkolům jednotek patřilo plnění automobilové cisterny v těžkém terénu a vyhledávání několika ohnisek lesního požáru. Na závěr čekaly hasiče dvě namaskované figurantky ve zdánlivě hořícím automobilu, přičemž oheň simulovaly dýmovnice.

„Poslední družstvo přijelo z trasy ráno v 6 hodin. Po hodině a půl se uskutečnilo vyhodnocení. Celkový počet cvičících a rozhodčích byl sto padesát dva a přihlíželo dalších padesát lidí,“ konstatoval David Znamenáček s tím, že odborné proškolení a noční terénní zásahy by se neuskutečnily bez pomoci zástupců záchranné služby, profesionálních hasičů, Life Rescue Praha a podpory přestavlckého obecního úřadu, okresního sdružení hasičů a týmu místního sboru, který zajišťoval týlové zázemí.